avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate trask_d

Activitate trask_d

Am angajat un avocat si am studiat dosarul impreuna cu el.

Situatia de mai sus este nesichimbata doar ca m-am lamurit ce e cu procesul ala verbal. De fapt sunt 2 unul cica de luare in primire si unul cand am plecat, de predare banuiesc, sau facut de el si un martor poate, Credeti ca e posibil sa fie facut de Politie? Nu zice ca ar fi fost facut de politie.

Eu nu am semanat nici un proces verbal.. In contractul pe care l-am semnat(care nu a fost inregistrat la fisc) cand m-am mutat este un spatiu la sfarsit pt proces verbal dar nu era scris nimic cand l-am semnat, ma gandesc ca o fi completat el ulterior si ala cand am plecat nu stiu de unde a aparut, probabil facut de el si un martor, pt ca nu era la dosar.

In concluzie dovezile lui ar fi aceste procesele verbal si chitante cu intretinere si curent pe care trebuia sa le platesc eu,(zice el) dar nu le-am platit pt ca aveam garantia la el plus 250 pe care i-am dat, lucru despre care el nu zice nimic.

Mai zice ca am avut un comportament antisocial si violent la plecare si am refuzat dialogul..lucru total fals si ca mi-am insusit lucruri din locuinta si nu pastrat spatiu locativ iar pt astea cere 2000 mii lei + plus ce e pe chitante+ sai platesc pe 2 luni ca nu l-am anuntat cu 2 luni si ma acuza de furt , inselaciune si distrugere. Mai zice ca ar trebui sa fiu acuzat de fals, uz de fals pt ca declaratia mea mincinoasa a cantarit mai mult decat adevarul lui dovedit cu acte, de am primit NUP.

La urma zice ca el vrea o intelegere amiabila, ca vrea sa isi recupere prejudiciul, si ca poate sa isi retraga plangerea in caz de intelegere.El cere sa fie judecat in lipsa pt ca e bolnav sau sa fie stramurat proces..deci nu o sa fie prezent la termene.

Avocatul nu mia zis prea multe pt ca era cam ocupata mi-a zis doar sa vin la termen si ca ea crede ca o sa fie bine. Cam asta e toata situatia din dosar...fara nici un ascunzis. Cam ce sanse ar fi sa ii aprobe cererea de a anula NUP-ul judecatorul? Si intr-un final cam ce sanse ar fi sa ma aleg cu inchisoare, pt ca din ce am auzit oricine poate fi condamanat.
Da o sa angajez un avocat problema e ca nu am dosarul pt ca e la judecator, dosarele se trimit cu 5 zile inainte de termen la judecator si apoi inapoi la arhiva? Daca termenul e pe 19 inseamna ca maine dosarul ar trebui sa fie la arhiva maine?
Eu in prima mea declaratie cand mi sa dat NUP-ul nu am negat ca am locuit la el, ziceti ca ar fi mai bn sa neg ca am locuit la el? Inscrisuri cum mi sa predat bunurile nu, nu am semnat nimic cand m-am mutat la el in afara de contract pe care nu la inregistrat la fisc, (si mai zicea ca eu nu am vurut..dar eu chiar am vurut) iar acolo nu scria bunurile, credeti ca ar fi putut falsifica procesul ala verbal ca sa fie de predare primire?
Buna ziua

Situatia e in felul urmator

Am locuit in chirie 1 an de zile am avut contract pe 2 ani pe care propietarul nu la inregistrat la fisc.

La un moment dupa niste taieri de salariu nu mi-am mai putut permite sa locuiesc acolo, l-am sunat pe propietar si a doua zi ne-am intalnit sa ii predau. Treaba era ca in contract scria ca trebuie sa il anunt cu 2 luni iar cand ne-am intalnit el pretindea sa ii platesc pe 2 luni. Eu aveam la el garantia care acoperea curentul si intretinerea pe care nu o mai cerea inapoi si i-am mai dat si 250 lei pt mici stricaciuni, orentile lui erau exagerate, pt o mica zgarietura la pat vroia sa ii cumpar alt pat, sa ii schimb ramele la geamuri..

Oricum nu am ajuns la un context, el insista sa ii platesc pe 2 luni, sau ii dau bani mai multi pe care eu nu ii aveam, am plecat si mi-a facut plangere penala pt furt, zicand ca i-am furat bani si lucruri din casa, inselaciune si distrugere. Am fost si am dat o declaratie, iar cand la sunat politistul a dato la intors ca de fapt nu i-am furat bani, ca sunt niste diferente de bani, a zis ca lucrile pe care l-am furat ar fi 2 covoare mici..care erau patate..dar si au ramas acolo nu le-am furat. Inspectorul mi-a facut referat pt NUP si am primit rezolutia de la procuror de NUP pt lipsa dovezilor si imposibilitatea de a gasi alte dovezi. Toate astea cam dupa vro 7 luni.

Acum ma trezesc cu citatie de la judecatorie cum ca ar fi atacat NUP-ul instanta. Din ce am vazut in dosar in plangerea catre instanta el uita sa zica ca aveam garantia, si i-am mai dat si bani.. zice ca i-am furat lucruri din casa (ceea ce e complet fals) ca nu am platit intretinerea si curentul si nu am pastrat spatiul locativ, ca nu am predat cheile, si ca am anuntat plecarea cu 2 ore inainte..(ceea ce e fals) si mai zice ca ataca rezolutia NUP pt ca procurorul nu a tinut actele depuse la dosar si anume: chitantele de intretinere si lumina (pe care trebuia eu sa o platesc( si un proces verbal care..care nu e intre mine si el, adica eu nu am semnat nimic in afara de contract si cica ar atesta furtul.

In situatia asta cam ce s-ar putea intampla? Eu ma consider nevinovat in afara de faptul ca nu l-as fi anuntat mai devreme si poate ca trebuia mai multi bani pt reparatii si intretinerea..pe care i-as fi dat in timp..dar nu ma sunat, nimic si m-am trezit cu plangere penala.

In dosar mai era o cerere de judecare in lipsa cum ca ar fi bolnav, la primul termen nu a venit si judecatoarea ia trimis citatie, si a facut adresa catre parket pt dosarul penal si urmatorul termen e pe 19.

Puteti sa ma ajutati cum un sfat? E posibil sa ma aleg cu puscarie nevinovat? Stiu ca trebuie sa consult un avocat si o so fac de indata ce i-au copii dupa dosar, eu pana acum ma gandeam ca daca ma duc si spun varianta mea, cum am dat si declaratia,si ca un avocat nu m-ar putea ajuta in plus.

Multumesc