avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate Achimitom04

Activitate Achimitom04

Buna ziua ! Dupa cum se stie pe apt limitat nu se mai poate iesi la pensie din MAI. Eu aveam apt limitat inainte sa se adauge acel articol dar fiind pe medical nu am apucat sa imi depun raportul. Sunt apt limitat 45% si conform fisei de aptitudini nu am voie efort,lucru la inaltime,ture de noapte, conditii de temperatura prea extreme, umiditate, Nu am voie stres si trebuie sa evit situatiile conflictuale....ceea ce nu corespunde cu postul de 8 ore pe care vor sa ma mute. Ce sanse as avea in instanta ? Cine isi asuma raspunderea daca din cauza stresului se intampla ceva,lucrand la birou ? Ce se intampla daca le refuz oferta pt ca nu exista munca de birou fara stres ? Multumesc
Va multumesc de sfat si va tin la curent,voi merge cu el la avocat.
Revin cu noutati.

In 10 am fost la unul dintre putinele cabinete autorizate de colegiul psihologilor din romania unde am sustinut un test poligraf.

In 14 am fost chemat la politie la poligraf, m-am dus pana la urma singur....avocatul avea treaba...ma rog.
Acolo m-am intalnit cu comisarul care ma chemase pt declaratie,i-am zis ca eu nu pot sa sustin testul ca sunt sub tratament. A zis ca trebuie sa vorbesc cu cel cu poligraful,un comisar sef psiholog.Am fost doar eu si soferul. Pe drum ne-a zis ca stie ca nu suntem noi vinovati dar am fost inidicati de comandant( ceea ce eram sigur) si de aceea suntem suspecti.

Am ajuns la psiholog caruia i-am explicat toata povestea, a parut si a vorbit foarte ok, i-am zis si de colegul ala ce spargea bani si era si in conflict cu maistrul...mi s-a parut ok. Mi-a spus dupa ce termin tratamentul sa fac si psihoterapie.....nu stiu dar mi s-a parut ca chiar m-a inteles.I-am explicat ca maistrul mi-a spus ca stie ca nu am fost in birou.
A zis sa-mi fac tratamentul,sa fac psihoterapie si apoi daca voi fi ok si va mai fi nevoie o sa vorbim. Si cu asta,ne-am strans mana si am plecat.

Azi mi-a venit rezultatul de la cluj care spune : Interpretarea diagramelor poligraf a evidentiat faptul ca raspunsurile la intrebarile relevante nu au provocat modificari psihofiziologice la nivelul la care sa poata oferi certitudinea unui comportament simulat,rezultand astfel ca subiectul este probabil sincer la intrebarile adresate.
S-a formulat concluzia de probabilitate deoarece este posibil ca reactivitatea psihofiziologica a subiectului sa fie influentata atat de faptul ca acesta este hiperemotiv cat si problemele medicale pe care le acuza in prezent""

Ma voi sfatui si cu avocatul daca sa merg cu rezultatul la ei .
Ce parere aveti? Voi putea folosi acest test in favoarea mea? Este bine sa le duc rezultatul sau sa las lucrurile asa ? As vrea sa-l arat macar comandantului care ma crede hot.

Astept un sfat,va multumesc.
Multumesc mult de sfaturi.
Nu am intrat in birou, deci nu au cum sa existe nici un fel de probe , asa ca va ascult sfatul si nu voi da nici un poligraf.
Avocatul dupa cum am vazut cred ca o sa se descurce, e destul de experimentat.

Poate voi da un poligraf platit de mine la un centru recunoscut de asociatia romana poligraf ,cred ca as avea mai putine emotii si fiind nevinovat cred ca ar fi ok. Si acel centru spune ""veți primi rezultatul sub forma unei expertize acceptată în toate instituțiile statului;""
Voi cere explicit sa mi se puna cel putin 2 intrebari care sa fie cat mai relevante si la obiect legate de acel incident din care sa reiasa clar.

Inca odata multumesc si va tin la curent .
Desi au zis ca ma programeaza pentru testul poligraf inca nu m-au sunat.
Oricum am decis ca ar fi in defavoarea mea sa-l dau asa ca voi merge cu avocatul si voi refuza acel test.
Probe nu au cum sa existe deoarece eu nu am intrat in ziua respectiva in acel birou.

Ba mai mult, am vorbit cu maistrul respectiv si i-am zis "" nu stiti de ce m-au chemat la politie,doar stiti ca in ziua aia numai soferul a intrat la dumneavoastra"? zice "" stiu,le-am spus dar probabil au chemat toata tura de serviciu ""

Ideea e ca pe colegii de pe smurd ( nu stiu cum a fost cu cei de pe foc) care au stat acolo 24 ore nu i-au chemat iar din echipajul meu au chemat doar 2 ,eu si soferul,celalalt coleg nu a fost chemat. Eu nu stiu ce ancheta e asta....

Si treaba s-a petrecut dupa cum se pare pe 26 februarie, atunci trebuiau luate eventual amprente sau alte probe si sa fim chemati la declaratii nu dupa aproape 2 luni.

Credeti ca ar trebui sa-mi fac probleme ? Aveti eventuale recomandari cum sa procedez ?

As putea sa efectuez un test poligraf pe banii mei la un centru autorizat ? E confidential? Eu stiu sigur ca nu am facut nimic si nu vreau sa-mi fac singur probleme dand poligraful la politie.


Ok, am inteles. Nu m-am dus atunci cu avocat deoarece stiind ca nu am intrat in acel birou si au fost persoane care au vazut acest lucru nu mi-am facut nici un fel de probleme.
Nu mi s-a spus ca as fi acuzat de ceva,doar mi s-a cerut sa dau o declaratie iar eu am scris exact ce am facut acolo in acea zi. Soferul a fost singurul dintre noi care a fost in acel birou pe timpul cat am stat acolo si nu cred ca are vre-un motiv sa nu declare adevarul.Si celalat coleg la fel. Nu am avut nici un conflict cu ei sa aiba vre-un motiv sa minta. De altfel soferul mi-a povestit ca a fost chemat in biroul comandantului in februarie chiar dupa incident si a fost intrebat daca eu am fost in acel birou si i-a spus ca nu, ca doar el a intrat acolo dintre noi.

Au spus ca vor chema si soferul si m-au intrebat despre el daca e casatorit,cum se intelege cu familia,daca a avut conflicte cu maistrul ( el raspunde de soferi). Se pare ca acel maistru a avut ceva conflicte cu unii pe acolo si cred ca ei se gandesc si la varianta ca cineva s-a razbunat pe el . E vorba de acte ca din cate am inteles suma era infima doar ca actele nu au mai aparut. Le-am spus ca eu nu am treaba cu maistrul,nu e seful meu direct, el raspunde doar de soferi si ne intalnim foarte rar.
De asemenea m-au intrebat despre alt coleg daca a fost pe acolo ( unul care se despartise de sotie,avea amanta in alt oras si cam spargea bani la pariuri zilnic - doar ca acela a taiat-o in emirate..cam greu sa dea de el)
Doar faza cu poligraful m-a deranjat....de ce sa fac testarea in aceasta situatie,ca ce chestie?

Amprente nu au cum sa existe daca eu nu am fost acolo , asta este exclus.

Banuiala comandantului asupra mea ( la indicatia caruia sunt convins ca am fost chemat pt declaratii ) e tot dintr-o problema asemanatoare cand au disparut niste bani de la niste colegi, undeva prin decembrie iar eu am fost chemat in biroul lui si acuzat de el fara nici o dovada . Au fost 3 ture de oameni care au trecut pe acolo si putea fi oricine...eram ca si intre colegi, nimeni nu se ferea de nimeni, chiar eu imi lasam portmoneul pe masa.
Daca se facea atunci ancheta cu amprente de pe portofelul celui pagubit probabil acum nu aveam nici o problema. Dar am fost agresat emotional timp de o ora lucru care m-a marcat profund, si amenintat ca daca nu se linisteste treaba va prinde hotul si-l va da afara.
In acea perioada colegul plecat acum in emirate s-a despartit de sotie, avea amanta in alt oras destul de departe pe care o vizita de 2 ori pe saptamana uneori,juca zilnic la pariuri 100 ron pe o minge de tenis....si s-a imprumutat de la mai multi colegi inclusiv de la mine.
Cand am mentionat aceste lucruri raspunsul a fost : el? nu se poate, e baiat bun.
Si atunci cum sa nu fiu marcat de aceste lucruri?

De atunci am evitat sa mai fiu singur prin cladire, de multe ori nu coboram din sala de mese decat daca era necesar sa semnez ceva cand mai era cineva prin zona si mergeam inapoi.

Am incercat sa evit orice situatie care sa ma asocieze cu un eventual eveniment viitor....de aceea si cand mergeam la alimentat nu mai intram pe la colegii de la smurd decat foarte rar si cand erau ei acolo.
In acea zi era destul de rece si nici nu cred ca am coborat din ambulanta, dar in mod cert nu am fost in acel birou.

Sper ca nu v-a plictisit lunga mea poveste dar voiam sa intelegeti de ce am impresia ca sunt vizat cu toate ca am facut tot posibilul sa evit orice situatie de acest gen.
Va multumesc domnule avocat .
Ideea este ca da, si eu ma indoiesc serios ca ar avea ceva probe din moment ce eu nici nu am intrat in acel birou.
La momentul cand am fost chemat pt declaratie cei 2 colegi ai mei nu fusesera chemati si ei,nici macar soferul care a fost singurul dintre noi care a intrat in acel birou. E clar ca cineva i-a "indrumat"" spre mine ....de aceea am suspiciuni legate de poligraf .
Normal , daca ar discuta cu colegii mei care pot sa confirme ca nu am fost in acel birou......nici eu nu vad rostul poligrafului. Am impresia ca e o actiune premeditata impotriva mea si cum am avut pana acum cateva socuri emotionale puternice starea mea psihica s-a agravat.

Am contactat un avocat care mi-a spus ca daca la- si fi contactat inainte nici nu eram macar obligat sa dau vre-o declaratie. I-am explicat temerile mele legate de problemele emotionale care le am in urma unor socuri emotionale puternice ( unele mai vechi, unul mai recent) si care ar putea afecta rezultatul .
Mi-a spus sa astept si cand voi fi sunat vine cu mine, facem 2 hartii si gata, nu pot fi obligat sa-l dau.
Azi am fost si la un psiholog, am discutat putin cu el pentru ca nu reuseam sa depasesc nicicum starile posttraumatice care s-au amplificat acum si urmez un tratament care sper sa ma ajute sa trec peste aceasta situatie.

In continuare orice sfat e binevenit.
Din cate vad daca vreau sa refuz acum dupa ce mi-am dat acordul scris situatia s-ar putea complica . Chiar nu stiu ce sa fac.Daca refuz acum o sa creada ca sunt vinovat si incerc sa evit poligraful,si voi fi catalogat ca suspect. Oare daca am fost ieri,au apucat deja sa ma programeze la poligraf ?

Teoretic daca as fi convins ca arata adevarul si ca emotiile nu viciaza rezultatul l-as da fara probleme .

Daca dau testul si-l pic din cauza emotiilor, ce va atrage acest lucru? Nu se poate contesta rezultaul in urma impactului emotional? Am inteles ca rezultatul nu conteaza daca nu exista probe. Ei au nevoie de probe ,nu ? Marturiile celor cu care am fost si care au vazut ca eu nu am mers in acel birou nu conteaza? Cam ce fel de probe sunt necesare?

Pot in vre-un fel sa demonstrez ca sunt o persoana foarte emotiva, printr-un examen medical sau ceva ? Am frisoane si ma gandeam sa apelez la medic,s-ar putea sa am nevoie de ceva pentru a trece peste aceasta perioada care mi-a creat un impact emotional puternic.

Va multumesc inca odata de timpul acordat si apreciez foarte mult sfaturile primite.
Va multumesc mult de raspuns.
Dar cum procedez acum?
Cand am iesit de acolo cel care mi-a luat declaratia a zis ca ma programeaza la test si mi-a cerut numarul ca sa ma contacteze ulterior.
Pot sa merg eu sa-l caut ....da nu stiu ce sa-i spun. Nu cred ca exista un suspect principal,probabil au intrat mai multe persoane in birou in ziua respectiva.
Nu voi atrage banuieli daca refuz acum? Ma gandesc sa le spun ca sunt emotiv-(si asa e -nu pot sa cred ca am febra de suparare) si ca am 2 martori care au vazut ca eu nu am intrat acolo in ziua respectiva si ca voi da testul doar daca au vre-o proba impotriva mea.
Ce credeti ?

Nu am avut niciodata probleme cu legea si sunt extrem de afectat de aceasta situatie .As fi dat si testul ca nu mi-e frica decat de emotii dar daca il pic din cauza asta cred ca imi fac mai mult rau, desi ma intreb cum m-ar putea suspecta cand eu nu am intrat acolo.
Buna ziua !

Am si eu nevoie de un sfat, de la domnul avocat Lasconschi sau altcineva care ar putea sa ma ajute.

Lucrez pe o ambulanta Smurd. In februarie a disparut din biroul unui maistru un portofel. Intampalrea a facut ca eu si echipajul meu sa trecem in acea zi pe acolo sa alimentam ambulanta. Biroul maistrului se gaseste la circa 100 m de statia de alimentare cu carburant.
Operatiunea a durat cam 15 minute, timp in care nu am parasit perimetrul statiei de alimentare, nicidecum sa intru in birou la dansul. La sfarsit doar soferul a intrat in acel birou cu foaia de parcurs, dupa care am plecat fara sa mai trecem in acea zi pe acolo.....ulterior am aflat de disparitia portofelului de la colegii de acolo.

Azi am fost sunat sa ma duc pentru o declaratie.....trebuia sa primesc cica o citatie, nu am primit-o, am fost sunat de comandantul meu sa ma duc la sediul politiei.
Acolo am dat o declaratie in care am mentionat ca am fost sa alimentam ambulanta, ca nu am parasit perimetrul zonei de alimentare, lucru care poate fi confirmat de colegii mei,si ca doar soferul a intrat in acel birou...exact cum a fost.

La sfarsit am fost intrebat daca sunt de acord sa fiu testat cu aparatul poligraf si am scris in declaratie ca da...in fond stiu ca sunt nevinovat si nu am nimic de ascuns....ma gandeam ca asa se lamureste treaba .
Dar dupa ce am intrat pe forum si am vazut ca testul nu e relevant...ba mai mult te poate incrimina nevinovat mai ales daca esti emotiv ( dintodeauna sunt o persoana cam emotiva, nu ma pierd cu firea dar uneori tremur,transpir,imi creste ritmul cardiac in situatii mai aiurea) nu stiu daca ar fi bine sa fac acel test sau nu.
Am citit despre persoane care l-au picat din cauza emotiilor si nu vreau sa-mi pun singur cenusa in cap.

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. As putea sa pic acest test din cauza emotiilor? Daca-l pic ce implica acest lucru?
Pot sa refuz acum acest test? Cum sa procedez? Nu vreau sa creada ca am ceva de ascuns dar nici sa fiu apoi anchetat pe baza unui test....inca am emotii desi treaba s-a petrecut dimineata.

Astept un sfat si multumesc anticipat.