avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Activitate DMX

Activitate DMX

DMX a scris:

Astazi am trecut pe langa o camera a CNADNR, motiv pentru care mi-am amintit ca pentru masina pe care o conduceam nu mai am rovinieta valabila; expirata de 40 zile. Am sanse de castig, in instanta, daca imi cumpar o rovinieta astazi si contest procesul verbal pentru cand o sa vina? Va multumesc anticipat.


Au trecut mai bine de 6 luni, iar procesul verbal de constatare a contraventiei pentru lipsa rovinietei, nu a mai ajuns. Mai este valabil (p.v.) dupa mai bine de 6 luni trecute? Am auzit o gramada de variante dar niciuna oficiala. Multumesc! Sarbatori Fericite!

Mentionez ca rovinieta am reinnoit-o la 5 zile dupa cele intamplate.
Astazi am trecut pe langa o camera a CNADNR, motiv pentru care mi-am amintit ca pentru masina pe care o conduceam nu mai am rovinieta valabila; expirata de 40 zile. Am sanse de castig, in instanta, daca imi cumpar o rovinieta astazi si contest procesul verbal pentru cand o sa vina? Va multumesc anticipat.
Buna seara!
In octombrie 2011, am achizitionat o masina inmatriculata in romania dar inainte de 2007. Am intocmit contractul de vanzare cumparare pentru aceasta, iar pe versoul certificatului de inmatriculare vanzatorul a notat la rubrica "Instrainat" numele meu impreuna cu data. Urmand ca in zilele urmatoare vanzatorul a radiat masina de la financiar; iar eu, la randul meu, am inregistrat-o platind totodata si impozit. Timp de 3 luni(nu am fos in tara), eu nu am mai facut niciun pas in vederea inmatricularii masinii pe numele meu. Zilele astea am facut ITP(inspectia tehnica periodica), identificarea RAR si asigurarea RCA. Ma asteptam sa pot inmatricula masina fara plata taxei de poluare, avand in vedere ca am obtinut dreptul de proprietate al masinii inainte de a intra in vigoare legea. Am 2 intrebari:
1. Pot face ceva in sensul asta, sa o inmatriculez fara sa platesc taxa de poluare?
2. Sau, daca nu, se poate circula pe drumurile publice in conditiile de fata?