avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1410 soluții astăzi
Forum Activitate pysy182003

Activitate pysy182003

avea sau nu avea voie sa mi schimbe yala? nu trebuia sa mi se ceara acordul?
revin ca de parca nu era de ajuns prin cate ma face sa trec, tocmai am primit o notificare trimisa prin executor judecatoresc(am sunat si cica asa a dorit dumneai dar e doar o notificare si ei nu stiu despre ce e vorba) prin care ma informeaza ca mi a schimbat yala la usa care tocmai am cumparat o(exact cand s a mutat ea acolo, in conditiile in care am dat 1400 lei pe o usa) aceasta femeie mi a schimbat yala la o usa noua pe motiv ca eu i as fi furat cheile...ce normal ca nu e adevarat, dar ea s a temut ca ma voi duce si o voi lasa pe dinafara si ii voi schimba eu yala....intrebarea care se pune acum pe cale legala ar avea dreptul sa schimbe yala la usa si apoi sa ma instiinteze? are un asa drept chiriasul de a face modificari fara acordul meu?
va rog ajutati ma ce sa mai fac ca o iau razna.....in afara sa o dau in judecata ca nu am cum deoarece contractul a fost facut pe numele meu iar eu sunt in crestere copil si nu am voie sa obtin nici un fel de venit :(
si o alta solutie nu exista? sincer cred ca ajung sa mi pierd mintile sa o stiu in casa mea inca atat, fara sa si plateasca vreo factura sii fara sa mi plateasca chiria, si daca o scot eu frumos cum se facea odata ,,plasa si la gara'' ce mi se poate intampla?
va multumesc ca va rapiti din timp si imi raspundeti si imi scuzati limbajul dar in momentul de fata sunt plina de nervi ca nici cuvintele nu mi le gasesc :)
si cam cat dureaza treaba asta, ar trb sa merg direct la judecator, plus cheltuielile pt. utilitati se tot aduna acolo sau ce se intampla cu ele? ea sigur urmareste sa faca rau de acum!
buna ziua,
am o mica-mare problema, am inchiriat un apartament, am facut contract de inchiriere intre noi- dar nu a fost inregistrat (nici la notar, nici la anaf) , problema care pot spune ca ar fi este ca pe contract suma de inchiriere e de 100 lei,/luna( am vrut sa l inscriu la anaf, iar valoarea reala era de 670/luna, eu am semnat ca am primit suma de 1340 cuantumul chiriei pe2 luni, si acum ma ameninta ca ea poate sa stea 1 an ca in contract scrie ca a dat 1340.....cearta intre noi a intervenit ca nu a dorit sa si respecte obligatia de plata la data stabilita(1 ale lunii pt. luna in curs) plus ca sta de pe 17 febr.an curent si nu si a platit nici o facturile de utilitati( am sunat la eon si la asociatia de propriet. ar fi un total de 900lei) ....eu ma las lipsita si de plata chiriei ---oricum luna asta ar fi platita din avansul ce mi l a dat la inceput si de cheltuieli numai sa scap de ea....ce e de facut? imi spuseseca pana o scoate judecatorul ea acolo va sta.....eu acum sincer m am decis si vreau sa vand apartamentul mi am incercat norocul cu chiria dar se pare ca nu am avut! o vreau afara din casa cu orice pret.....chiar de ar fi sa mi plateasca tot nu o mai vreau acolo, am ajuns sa mi fie frica ca pune stapanire pe casa mea ,ca mi va fura din casa si altele :((
Răspuns la discuția URGENT abandon familie
nicodaro....cam asta ar fi fost raspunsul pe care il asteptam, si asa e din victima am devenit calau!
Răspuns la discuția URGENT abandon familie
nu ..chiar nu mi a interzis niciodata nimic,mai degraba eu interzic, doar ca imi este f. greu cu 2 bebelusi pana la urma cel mare avand varsta de 2 ani si 2 luni, ma refer ca e greu sa am si grija de mn ce sa mai zic de iesiri , pai el iese cand vrea si unde vrea si uita sa mai vina...daca vreau si eu sa ies trb sa ies in scurtul timp cat sta el.....nsh daca vi se pare normal ca daca stau acasa pt crestere copil sa stau chiar 24 din 24 cu ei...am pretentia sa se ocupe si el doar nu degeaba i se spune tata, nu? cred ca amandoi ar trb sa participam la crest lor ..
Răspuns la discuția URGENT abandon familie
va multumesc tuturor pt. raspunsuri, dar nimeni nu mi a zis daca as depune o plangere la politie ar fi ok, m ar ajuta in instanta, eu dovezi am f. multe cand el imi zice ca si lasa si copii si tot numai sa fie cu respectiva la care acum nu mai are acces deoarece e controlata de sot la randul ei....legat de noi am incercat in diverse moduri sa fac ca lucrurile sa fie ok, dar cum zice si el fara iubire nu se mai poate, stiu caci copii au nevoie de ambii parinti dar decat cu niste parinti care nu fac decat sa se certe zilnic sa se tipe etc mai bn separat....noi in aprilie avem un an de cand ne certam zilnic aproape (de cand eu am aflat de respectiva) recunosc inca mai am sentimente pt el si ma doare cand aud ca prin orice mijloace si o doreste si incearca sa ajunga la ea.....dar cu toate astea prefer sa incetam acum sa ma linistesc decat sa mai treaca ani si ani asteptand sa i treaca lui dragostea si sa ma faca sa ma simt un nimeni si un nimic....chiar daca e putin de la casatorie noi suntem impreuna de 12 ani, eu am crezut ca l am cunoscut suficient de bn dar se pare ca m am inselat si nu e asa cum stiam si mi doream eu....sunt destul de matura si puternica si mi doresc ce e mai bine pt copilasii mei chiar daca va fi a naibii de greu :( .....plus ca la mom. de fata el si a dat seama ca poate nu trb sa faca copii atat de rpd si nu e asa preg, isi doreste cu totul si cu totul altceva, e un iresponsabil.....vrea sa stea cu baietii in baruri, sa aiba diverse activitati sportive zilnic, merge la jocuri de noroc (pacanele) joaca pariuri sportive...orice numai sa fie plecat de acasa si sa aiba alte preocupari decat familia si copii.

sunt casatorita de 3ani jumatate, am 2 copii minori(2 ani si bebe de 4luni) sotul pe 7 ianuarie a plecat de acasa la mama lui...recunosc mai mult de gura mea, se poate considera abandon de familie? noi suntem in prag de divort el recunoscandu mi ca nu mai vrea sa avem nici o treaba impreuna decat copii, eu acum locuiesc in casa parintilor lui, in urma cu un an am aflat ca are o relatie secreta cu o colega de a lui care este casatorita....ce ar trb sa fac ca sa am castig daca ajung in instanta? tin sa precizez ca ma simt abuzata psihic ma face cu nervii, isi bate joc de mine, ma trateaza fara lipsa de respect, in rest nu da in mine ne a lasat bani sa am pt copii, dar de venit sa i vada vin cand si cum are el chef, respectiv ori dimineata la 8 si sta o ora , sau chiar seara la 9 si sta jumatate de ora, asta o data la 3-4 zile nu zilnic...as avea si eu nevoie de ajutor, sa vina cand il rog eu, dar nu mi rasp la telef si mi zice ca ce treaba am eu , ca e liber sa faca ce vrea si eu la fel...astept o solutie ...multumesc frumos
Va multumesc pt. informatiile furnizate....dar am o intrebare aveti idee la ce suma s-ar putea ridica despagubirea morala pe care o da instanta(o suma aprox. pt. cazul de fata?)