avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate dekocard

Activitate dekocard

Răspuns la discuția registru inventar PFA
Multumesc.
La PFA sau II, contabilitatea este in partida simpla. Tot ce cumperi este o cheltuiala. Iar Registrul acela se numeste Registru inventar nu al obiectelor de inventar. De aceea nu stiu sigur ce se introduce in el. Dupa mine, ar trebui sa inregistrez si productia mea, avand-o pe stoc.
Mai astept pareri.
Radierea la cererea proprietarului este o alta optiune de radiere a masinii, fara casare, vanzare. Este nevoie sa dovedesti ca detii un teren, garaj unde iti vei tine masina, adica nu pe spatiul public.
Buna ziua,

In situatia unei masini radiata la cererea proprietarului (nevanduta sau casata, ci parcata in continuare in garajul personal), se mai plateste impozit? Se mai poate vreodata reinmatricula aceasta masina, chiar de actualul proprietar?
Multumesc.
Buna ziua,

M-am constiutit ca Intreprindere individuala (cod CAEN 9003 Activitati de creatie artistica), adica fac martisoare si felicitari. Voi cumpara: cartoane, foarfeci, lipici si o ghilotina. Trebuie sa le trec pe toate in Registru inventar, sau doar foarfecile si ghilotina, restul fiind ori consumabile ori materie prima? Pe acestea le voi transforma intr-un anumit nr. de felicitari pe care intentionez sa le vand. Cum inregistrez produsele finite? Dar resturile de materiale de aruncat sau cartoanele inca neutilizate? Multumesc frumos.