avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate pepe5

Activitate pepe5

Răspuns la discuția 42 zile obligatorii de postnatal
Va multumesc mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția 42 zile obligatorii de postnatal
E mai incurcata treaba la mine:
-pe 24 aprilie 2009 am terminat concediul de crestere a copilului (primul copil)
-din 25 aprilie 2009 sunt in somaj (societatea la care am lucrat inainte de a naste primul copil a fost dizolvata)
-cei de la somaj mi-au spus ca nu voi beneficia de concediu pre si postnatal pentru nu ca am luna intreaga stagiu de cotizare (desi eu stiam ca lunile din CIC sunt considerate stagiu de cotizare)
-acum 2 zile au schimbat povestea si mi-au zis ca nu cred ca voi obtine indemnizatie fara cele 42 zile de prenatal
Am uitat sa mentionez ca pe 3 mai 2009 am nascut al doilea copil, deci cele 42 de zile de la nastere au trecut.
Uf, sper sa mai pot lua de la medicul de familie concediul postnatal...
Răspuns la discuția 42 zile obligatorii de postnatal
Buna ziua!

Pe mine ma intereseaza daca mi se poate acorda indemnizatia fara sa am cele 42 zile de concediu postnatal. Mai exact, au trecut 42 zile de la nastere fara sa am de la medicul de familie documentul de concediu postanatal.

Va multumesc!
adelaida_07 a scris:

1. Daca indepliniti conditiile pentru a primii indemnizatie de somaj va puteti inscrie la somaj si beneficiati de concediu pre si postnatal. Este de mirare ca ALOFM nu stie ca somerii beneficiaza de concediu de maternitate, mergeti la sefii functionarilor de acolo poate cunosc mai bine legea.
2. Va puteti incarda si beneficiati de concediu de maternitate de la angajator, acesta va plateste indemnizatie si o recupereaza de la casa de sanatate. Si un angajator ar rebui sa stie ce cheltuieli implica angajarea unui salariat.


Multumesc pentru raspuns! Imi puteti spune in ce lege gasesc detaliile acestea legate de someri si concediu de maternitate? As vrea sa ma duc pregatita la AJOFM ca sa nu fac un drum degeaba pana acolo.
Multumesc inca o data!
Buna seara!
Sper ca ma adresez unde trebuie. Imi cer scuze daca am nimerit gresit!
Am urmatoarea problema: sunt in concediu de crestere a primului copil (CIC1) pana pe 24 aprilie 2009 cand implineste 2 ani. La aprox. 2 saptamani dupa iesirea din CIC1 voi naste cel de-al doilea copil. Teoretic trebuie sa intru in concediu prenatal pana il nasc, apoi 42 zile obligatoriu in postnatal, altfel statul nu imi acorda banii pentru cresterea copilului nr.2. Societatea la care am lucrat inainte de a naste primul copil s-a dizolvat. Nu pot intra in concediu pre si postnatal daca nu sunt angajata.
Am urmatoarele posibilitati:
1. Sa intru in somaj - mi s-a spus ca am dreptul la somaj, dar cei de la AJOFM nu stiu daca, fiind in somaj, pot intra in pre si postnatal. Stiti cumva daca se poate asa ceva?
2. Sa ma angajez undeva la iesire din CIC1 pana la terminarea postnatalului. Am gasit pe cineva care ar fi dispus sa ma angajeze pentru aprox 2 luni, dar trebuie sa ii spun exact ce implica pentru el acest lucru. Nu voi munci propriu-zis, voi fi doar in acte. Am urmatoarele intrebari legate de treaba asta:
-angajatorul va trebui sa-mi dea 85% din salariu pe toata perioada concediului pre si postnatal. Cat timp imi va acorda acesti bani, mai plateste impozitele la stat (CAS-ul, somajul, etc.)?
-banii care mi da in aceasta perioada ii recupereaza ulterior de la stat?
-in afara de alegatura cu actele mai trebuie sa faca ceva?
Multumesc mult pentru timpul acordat!
Buna ziua!

Un prieten doreste sa deschida un cabinet medical, dar nu gaseste nicaieri care sunt normele europene privind un cabinet medical. Ma puteti ajuta, va rog frumos?

Multumesc
Valentina
Buna ziua!

Un prieten doreste sa deschida un cabinet medical, dar nu gaseste nicaieri care sunt normele europene privind un cabinet medical. Ma puteti ajuta, va rog frumos?

Multumesc
Valentina