avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate elenabarbu

Activitate elenabarbu

va rog sa ma ajutati cu o problema , mama vrea sa iasa la pensie dar ia respins decizia cum ca ii lipsesc opt luni care apar pe cartea de munca dar nu au stampila itm ; au trimis-o la arhive sa caute statele de plata dar nu au gasit nimic legat de acea firma care sa desfintat de mult. Singura dovada ca a lucrat atunci este cartea de munca dar nu e avizata de itm pe perioada aceea; am auzit ca, chiar dc nu are stampila tot se ia in considerare, adica chiar dc ei nu au platit daca ea dovedeste ca a lucrat in aceea perioada se adauga la vechime , va rog sa-mi spuneti dc exista vreo lege cu privire la acest aspect si ce se poate face. Va multumesc f mult!!!
va rog sa ma ajutati cu un raspuns: cumnatul meu a fost parasit de sotie ptr un alt barbat cu care a facut un copil, dar ei nu au divortat si acum el isi pune problema daca el va fi trecut tatal copilului sau legal cine este trecut ca tata? Mama daca nu prezinta acte cand se face certificatul la copil pe cine va trece in dreptul numelui tatalui? va multumesc!!!