avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1199 soluții astăzi
Forum Activitate delia0906

Activitate delia0906

Răspuns la discuția Problema urgenta
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca exista, totusi, solutii? Cum pot lua legatura cu dvs.?
Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie disperata. Parintii mei au girat pentru un credit (au semnat ca giranti, fara garantii imobiliare), solicitat de fratele meu pentru o investitie intr-o firma, care acum, dupa criza, este falimentara. Acesta se pare ca nu a achitat acest credit, lucru despre care nici eu si nici parintii mei nu am stiut, pana de curand.
Acum o luna, am primit o notificare de la o firma de recuperari catre care s-a transferat datoria fratelui meu. Conform acesteia, parintii mei risca sa piarda apartamentul in care locuim, daca nu achita datoria fratelui meu.
Apartamentul in cauza a fost ipotecat pentru un credit de nevoi personale solicitat de ai mei tot pentru stingerea unei parti din datoriile cumulate de fratele meu.
Am consultat mai multi avocati, in incercarea de a gasi o solutie pentru situatia disperata in care ne aflam, dar am primit opinii si sfaturi contradictorii.
Un avocat mi-a spus ca apartamentul nu poate fi 'revendicat' de firma de recuperari, intrucat acesta e ipotecat si pana la achitarea ipotecii, ei nu se pot 'atinge' de locuinta noastra, deci am castiga niste timp.
Un alt avocat mi-a spus ca nu este valabila aceasta informatie si ca, daca nu vom reusi sa obtinem suma respectiva pe alte cai, vom pierde apartamentul. Am fost sfatuiti sa incercam sa scoatem apartamentul la vanzare, pentru a obtine o suma cat mai mare, dar nici asta nu este o solutie pentru ca apartamentul nu valoreaza suficient cat sa acoperim si ipoteca si creditul si am aflat ca eventuala vanzare poate fi ulterior atacata/contestata de catre firma de recuperare.
Ce ma sfatuiti sa fac? Exista o solutie pentru problema noastra?
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat!

Toate cele bune,


Delia