Forum Discuţii juridice Executare silită Problema urgenta
Discuție deschisă în Executare silită

Problema urgenta

Buna ziua,

Ma aflu intr-o situatie disperata. Parintii mei au girat pentru un credit (au semnat ca giranti, fara garantii imobiliare), solicitat de fratele meu pentru o investitie intr-o firma, care acum, dupa criza, este falimentara. Acesta se pare ca nu a achitat acest credit, lucru despre care nici eu si nici parintii mei nu am stiut, pana de curand.
Acum o luna, am primit o notificare de la o firma de recuperari catre care s-a transferat datoria fratelui meu. Conform acesteia, parintii mei risca sa piarda apartamentul in care locuim, daca nu achita datoria fratelui meu.
Apartamentul in cauza a fost ipotecat pentru un credit de nevoi personale solicitat de ai mei tot pentru stingerea unei parti din datoriile cumulate de fratele meu.
Am consultat mai multi avocati, in incercarea de a gasi o solutie pentru situatia disperata in care ne aflam, dar am primit opinii si sfaturi contradictorii.
Un avocat mi-a spus ca apartamentul nu poate fi 'revendicat' de firma de recuperari, intrucat acesta e ipotecat si pana la achitarea ipotecii, ei nu se pot 'atinge' de locuinta noastra, deci am castiga niste timp.
Un alt avocat mi-a spus ca nu este valabila aceasta informatie si ca, daca nu vom reusi sa obtinem suma respectiva pe alte cai, vom pierde apartamentul. Am fost sfatuiti sa incercam sa scoatem apartamentul la vanzare, pentru a obtine o suma cat mai mare, dar nici asta nu este o solutie pentru ca apartamentul nu valoreaza suficient cat sa acoperim si ipoteca si creditul si am aflat ca eventuala vanzare poate fi ulterior atacata/contestata de catre firma de recuperare.
Ce ma sfatuiti sa fac? Exista o solutie pentru problema noastra?
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat!

Toate cele bune,

Delia

#-o Lucrurile din fericire nu stau, precum v-au informat cei doi. Am certitudinea ca nu veti pierde apartamentul. Proceduri exista, insa trebuie detaliata situatia in concret....
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns. Sa inteleg ca exista, totusi, solutii? Cum pot lua legatura cu dvs.?
Solutii sa nu-l pierdeti in viitorul foarte apropiat se gasesc.In rest nu-i o situatie prea roza.De achitat creditul trebuie achitat.
Un avocat mi-a spus ca apartamentul nu poate fi 'revendicat' de firma de recuperari, intrucat acesta e ipotecat si pana la achitarea ipotecii, ei nu se pot 'atinge' de locuinta noastra, deci am castiga niste timp.

acel avocat face de rusine profesia din care face parte. Spune prostii. Nu este adevarat.

Un alt avocat mi-a spus ca nu este valabila aceasta informatie si ca, daca nu vom reusi sa obtinem suma respectiva pe alte cai, vom pierde apartamentul. Am fost sfatuiti sa incercam sa scoatem apartamentul la vanzare, pentru a obtine o suma cat mai mare, dar nici asta nu este o solutie pentru ca apartamentul nu valoreaza suficient cat sa acoperim si ipoteca si creditul si am aflat ca eventuala vanzare poate fi ulterior atacata/contestata de catre firma de recuperare.

Este un sfat pertinent, pe care vi l-as da si eu.

Ce ma sfatuiti sa fac? Exista o solutie pentru problema noastra?
Va multumesc din suflet pentru timpul acordat!

Sa urmati cu incredere sfatul celui de al doilea avocat.
Daca suma e mica, faceti un credit, ceva, platiti datoriile fratelui.
Alt sfat ar fi sa va vanda dvs apartamentul cu acordul bancii unde aveti ipoteca, daca nu ati garantat si dvs acel apartament. Doar asa il puteti salva.

Alte solutii in instanta nu aveti. Credeti-ma pe cuvant. Vor fi multi avocati hulpavi, gata sa va promita. in final veti constata ca nu ati facut decat sa platiti onorariile lor si nimic altceva. Cel mult sa intarziati executarea silita o vreme.
Un avocat mi-a spus ca apartamentul nu poate fi 'revendicat' de firma de recuperari, intrucat acesta e ipotecat si pana la achitarea ipotecii, ei nu se pot 'atinge' de locuinta noastra, deci am castiga niste timp.

Corect, dat fiind faptul ca este ipoteca de rang 1, cel de-al 2-lea creditor se poate inscrie in cartea funciara si sa astepte.

gi-jane2, moderator