avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2001 soluții astăzi
Forum Activitate dariteh

Activitate dariteh

Buna,
am o factura de 8.000 RON cu TVA neincasata de vreo 5 ani. Clientul a refuzat BO la plata, investit cu formula executorie, dat la executor, ...si toata tevatura.
In concluzie, nimic nu s-a recuperat din debit.

Intrebare: Pot emite o factura storno pe acel client? Imi voi recupera macar TVA-ul din factura ? sau ce ar fi de facut?

Multumesc
Ce pot face daca am un Bilet la Ordin refuzat la plata, dupa ce a fost investit cu formula executorie ?

In anul 2009, 12 februarie am emis o factura pentru cateva produse in valoare de 7.600 lei spre o firma din Bucuresti.
Debitorul, mi-a transmis prin curierat rapid un Bilet la Ordin, pentru data de 10 aprilie 2009.
Biletul la Ordin este semnat la vedere (dreapta sus), la emitent (dreapta jos) si la avalist (stanga sus).
Biletul a fost refuzat la plata din motivele obisnuite: lipsa totala de disponibil.

Am investit BO cu formula executorie.

Am cautat o firma de recuperari creante din Bucuresti, care dupa un an a zis ca nu a reusit sa faca nimica...X-(

Am dat BO la un executor judecatoresc tot din Bucuresti, care din iunie 2011 imi spune ca nici el nu a reusit sa faca nimic, nu a identificat nici macar disponibilitatile banesti ale debitorului, conturi, bunuri, etc. ”Nu are nimica...” a fost raspunsul.

Ce pot face in continuare?
Este posibil ca se se prescrie debitul (factura emisa in 12 februarie 2009)?
Oare executorul s-a inteles cu debitorul? Oare astepta prescriptia ?

Daca sunteti in masura sa ma ajutati, v-as fi recunoscator.

Multumesc