Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Pot recupera TVA dintr-o factura neincasata?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Pot recupera TVA dintr-o factura neincasata?

Buna,
am o factura de 8.000 RON cu TVA neincasata de vreo 5 ani. Clientul a refuzat BO la plata, investit cu formula executorie, dat la executor, ...si toata tevatura.
In concluzie, nimic nu s-a recuperat din debit.

Intrebare: Pot emite o factura storno pe acel client? Imi voi recupera macar TVA-ul din factura ? sau ce ar fi de facut?

Multumesc
Nu puteti emite nici un document, pana ce nu luati legatura cu administratorul firmei sau cu executorul care se ocupa de caz.O sa puteti deduce tva-ul in momentul in care ve-ti primi decizia finala de la firma care duce la bun sfarsit procedeul de executare (presupun ca nu sunteti singura care figurati cu bani neincasati - trebuie sa tineti cont de faptul ca pe lista cu datorii, pozitia furnizorilor se afla pe ultimile randuri,prioritate au statul si bancile).
Nu puteti storna acea factura.

In fond, dvs. ati livrat marfa sau prestat serviciile.