avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1989 soluții astăzi
Forum Activitate clau01

Activitate clau01

pot beneficia de asigurarea obligatorie de 20 e daca stau la etajul 4 , nu am acoperis sarpanta si a inceput sa imi ploua in casa .Am gasit asta Asigurarea obligatorie a locuintei acopera doar riscurile de cutremur, alunecari de teren si inundatii (ca fenomene naturale). Pentru acoperirea altor riscuri cum ar fi: incendiu, explozie, furt sau daca locuiti la bloc si va inunda vecinii, va trebui sa achizitionati si o polita de asigurare facultativ
Discuție BUNA ZIUA
locuiesc la etajul 4 al unui bloc, din cauza fenomenelor naturale de afara (ploi) a inceput sa imi ploua in casa . Intrebarea mea este daca pot beneficia de asigurarea obligatorie a locuintei in valoare de 20 E .Am citit ca asigurarea se refera la fenomene naturale, mentionez ca nu sunt inundat de catre vecini . . Asigurarea obligatorie a locuintei acopera doar riscurile de cutremur, alunecari de teren si inundatii (ca fenomene naturale). Pentru acoperirea altor riscuri cum ar fi: incendiu, explozie, furt sau daca locuiti la bloc si va inunda vecinii, va trebui sa achizitionati si o polita de asigurare facultativa. Va multumesc