avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Activitate Bujorel

Activitate Bujorel

Răspuns la discuția Decizie de impunere CNAS
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Imi permit sa va mai deranjez cu niste lamuriri.
Am aceasta decizie din septembrie 2011. Am schimbat cateva mail-uri cu unul dintre semnatarii deciziei in cursul lunii ianuarie 2012, prin care concluzioneaza ""Plata contributiei de asigurari sociale de sanatate reglementata de Legea
95/2006 nu este optionala.Asa cum am precizat intr-un e-mail anterior, este obligatorie pentru toti
cetatenii romani cu domiciliul in Romania.".
Care ar trebui sa fie urmatorii pasi din partea CNAS? Trebuie sa primesc o scrisoare oficiala prin care mi se spune ca se vor lua masuri de executare silita? Eu am un apartament cumparat cu credit ipotecar, banuiesc ca nu se pot atinge de ipoteca. Pe de alta parte nu obtin venituri in Romania. Am insa un cont bancar prin care platesc creditul apartamentului lunar, prin urmare nu sunt bani disponibili in cont decat la data ratei. Ce alte masuri poate lua CNAS in acest caz?
Va multumesc frumos.




Buna ziua,

Am primit si eu in luna septembrie 2011 o decizie de impunere pentru obligatii catre CNAS incepand cu 15 iulie 2007.
Ma aflu in Franta din martie 2005, dar am domiciliul inca in Romania. Am avut o activitate independenta de traducator din care nu am facut NICIODATA venituri.In 2009 am incheiat oficial activitatea pentru a nu imi mai complica existenta cu declaratiile pe 0 in fiecare an cand ma intorceam in tara.
La data de 20 septembrie 2011 ar fi trebuit sa platesc 928 RON plati si 936RON penalizari, dobanzi, etc.
Nu am de gand sa platesc aceste sume pentru servicii pe care nu le-am folosit.
Scriind la CNAS mi s-a raspuns "Plata contributiei de asigurari sociale de sanatate reglementata de Legea
95/2006 nu este optionala.Asa cum am precizat intr-un e-mail anterior, este obligatorie pentru toti
cetatenii romani cu domiciliul in Romania.".
As dori sa stiu ce se intampla in cazul in care NU VOI PLATI. Ce riscuri sunt?
Va multumesc mult pentru raspuns.