avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate foculvanatankh240365

Activitate foculvanatankh240365

Răspuns la discuția incredintare copil(major)-elev
Multumesc foarte mult pentru incurajari, chiar am nevoie...=D>
Răspuns la discuția incredintare copil(major)-elev
Nu stiam ca suntem pe locul 4, dar... nu stiu ce sa mai incerc, i-am trimis pe prietenii nostri de familie sa vorbeasca cu ea, cu tatal ei, daca pe mine nu ma baga in seama, pe nasi,pe fini, pe toti care erau disponibili!
Răspuns la discuția incredintare copil(major)-elev
Da, pana la un moment dat stia, apoi banii si baiatul in cauza i-au schimbat total comportamentul. Si imi pare rau ca este o eleva foarte buna, a avut pe primul semestru media 9.82!
Răspuns la discuția incredintare copil(major)-elev
Din pacate tatal ei care este avocat si unul bun, nu este interesat sa comunicam si sa colaboram spre binele copilului nostru. De 13 ani de cand o cresc singura nu a fost interesat decat sa se mandreasca cu ea pe la expozitiile de arta plastica pe care le organizeaza, nu i-a dat sfaturi, ci doar bani, tinand cont de faptul ca eu nu am situatia lui materiala desi am inclusiv masterat, dar am fost tot timpul in situatia de a alege intre cariera si cresterea fetei, nici nu m-am recasatorit, tot din acelasi motiv. In plus, experienta casatoriei anterioare cu dl avocat care era abuziv, violent si ma batea de fata cu fie-mea si cu celalalt copil al lui din prima casatorie pe care l-am crescut eu de la 5 ani la 15 ani, m-a speriat suficient ca sa nu mai am timp si disponibilitate pentru a-mi intemeia o noua familie.

Cat despre baiat, tatal e decedat, iar mama e in Italia, el e de capul lui prin Romania, normal ca-i prieste pensia de intretinere a fie-mii!
Sunt divortata de 12 ani. Am o fata de 18,5 ani. care mi-a fost incredintata din anul 2000 spre crestere si educare. Fata este in cls XII. Tatal fetei, avocat de meserie, s-a recasatorit de 7 ani. Din 2000 si pana in prezent nu s-a implicat in cresterea si educarea ei decat cu pensia de intretinere pentru care am fost nevoita sa-l dau in judecata de 6 ori, de fiecare data reusind prin relatiile pe care le are la judecatorie, sa reduca suma ce i s-ar fi cuvenit in mod legal pentru diverse motive.
Acum 2 luni fata s-a indragostit de un baiat de 22 de ani, care locuieste singur. Tata e decedat, mama e plecata la munca in italia. Am fost de acord cu relatia, l-am primit la noi acasa de foarte multe ori, am stat de vorba cu el si am constatat ca are un fond bun dar este foarte lenes, e abia in anul I la Facultate, a ami inceput una si nu se omoara cu cartea. Joaca poker pe calculator, canta, viseaza si asteapta banii de la mama pt a fuma un pachet de tigari pe zi si...cam atat. De sarbatori, mai cu voie, mai fara voie s-a prezentat la noi, fie-mea m-a rugat sa-l primim si pe el de Craciun ca e singur si nu are nici bani si am acceptat. Din pacate, lucrurile au luat o turnura nefavorabila noua in sensul ca baiatului a inceput sa-i placa pe la noi unde era bine tratat si i-a sucit fie-mi mintile de tot.
Eu lucrez 12 ore/zi pentru 1600 lei. Tatal fetei are 10000 lei lunar si a inceput sa-i cumpere atentia cu bani. Pe 31.12 cand mi-a cerut bani ca sa plece la rudele baiatului sa-i viziteze, eu am refuzat-o pentru ca nu aveam. Dupa ce m-a scuipat, mi-a vorbit urat , iar baiatul a intervenit in favoarea ei, i-am spus acestuia sa plece. Intre mine si baiat, fie-mea l-a ales pe el, bazandu-se pe suportul material din partea tatalui. Acestuia i-a povestit ca am dat-o afara din casa. In plus, desi l-am anuntat de ce s-a intamplat, tatal i-a virat in ianuarie pensia pe cardul ei.A locuit pana acum 3 zile la acest baiat, desi am incercat sa o conving sa renunte la aceasta varianta si sa locuiasca cu mine sau cu tatal ei. s-a mutat la acesta, dar nu a mai mers nici la scoala nici la meditatii. Tatal mi-a spus ca el ii da apa si mancare, de meditatii nu stie ce face ea.Ce pot face?
Exista vreo cale legala sa o readuc acasa? Fata are media 9.82, vrea sa dea la facultate la Filologie si mi-e teama ca influenta celor doi ii va periclita examenul de Bac+admiterea.
Ce ma sfatuiti? Multumesc mult.