avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate adrian_xro

Activitate adrian_xro

Am o nelamurire in legatura cu sediul si punctul de lucru al unei societati
1)daca fac maine acte pt SRL si trec un apartament ca sediu ce pot sa fac ceva in acel spatiu daca nu trec ca activitatea se desfasoara la sediu?
2)trebuie obligatoriu sa trec activitatea se desfasoara la sediul social (pentru a putea lucra in acel apartament)?
3)in conditiile cu activitate la sediu trebuie sa imi iau autorizatii ?sau totul se bazeaza pe declaratiile pe propria raspundere P.S.I.,sanitar etc?
4)se tot vorbeste pe forumuri de diferite sume pt infiintare SRL (intre 6 si 8 mil), eu insa am inteles ca mai costa cam 3 infiintarea unui punct de lucru atunci la ce se refera infiintare srl? (am un sediu unde nu pot sa fac nimic daca nu e punct de lucru?)

Mersi in avans
Răspuns la discuția Contract de comodat si altele
mersi pentru rapunsuri, am gasit eu ceva dar daca ai normele astept cu drag la adrian_xro@yahoo.com

P.S. Astept si alte pareri la punctul 1
Vreau sa inchei un contract pe o camera din apartamentul unei rude, am citit pe forum si am inteles ca acest contract nu trebuie facut in fata notarului (nortarul imi cere 1.7mil) vreau sa stiu:
1)ce trebuie trecut in contract pentru a nu fi obligat sa pun utilitatile (gaze,electricitate ) pe persoana juridica, eu nu vreau sa deduc aceste keltuieli vreau doar sa ramana pe persoana fizica (pe numele rudei mele) si sa nu fie probleme cu legea :)
2)daca lucrez doar cu firme (le vand produse) imi trebuie obligatoriu casa de marcat?
3)unde aflu mai multe informatii despre normele sanitare,pompieri etc...pe care trebuie sa le respect (stingatoare de incediu etc)

Mersi in avans
Vreau sa inchei un contract pe o camera din apartamentul unei rude, am citit pe forum si am inteles ca acest contract nu trebuie facut in fata notarului (nortarul imi cere 1.7mil) vreau sa stiu:
1)ce trebuie trecut in contract pentru a nu fi obligat sa pun utilitatile (gaze,electricitate ) pe persoana juridica, eu nu vreau sa deduc aceste keltuieli vreau doar sa ramana pe persoana fizica (pe numele rudei mele) si sa nu fie probleme cu legea :)
2)daca lucrez doar cu firme (le vand produse) imi trebuie obligatoriu casa de marcat?
3)unde aflu mai multe informatii despre normele sanitare,pompieri etc...pe care trebuie sa le respect (stingatoare de incediu etc)

Mersi in avans
Vreau sa inchei un contract pe o camera din apartamentul unei rude, am citit pe forum si am inteles ca acest contract nu trebuie facut in fata notarului (nortarul imi cere 1.7mil) vreau sa stiu:
1)ce trebuie trecut in contract pentru a nu fi obligat sa pun utilitatile (gaze,electricitate ) pe persoana juridica, eu nu vreau sa deduc aceste keltuieli vreau doar sa ramana pe persoana fizica (pe numele rudei mele) si sa nu fie probleme cu legea :)
2)daca lucrez doar cu firme (le vand produse) imi trebuie obligatoriu casa de marcat?
3)unde aflu mai multe informatii despre normele sanitare,pompieri etc...pe care trebuie sa le respect (stingatoare de incediu etc)

Mersi in avans