avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate Maris2012

Activitate Maris2012

Am in proprietate un apartament intro casa, cumparata in anul 1994 cu legea 112. Celuilalt apartament ,care apartine inca RIAL, i s-a schimbat destinatia, din locuinta in spatiu cu alta destinatie si il voi numi in continuare ap.nr.2. Initial apartamentul nr.2 a fost inchiriat in anul 1988 unei societati, lipita de acest apartament si l-au folosit ca birouri, accesul la ap nr.2 facandu-se prin curtea proprie si, de comun acord curtea a fost separata cu un gard. In anul 1994 cand am cumparat asta era starea de fapt. Prin Ordin al prefectului mi s-a atribuit tot terenul apartinand constructiei. Acum, renuntand la inchirierea spatiului apartamentului nr. 2 societatea care l-a avut inchiriat refuza accesul in acest apartament, care practic este intre socitatea respectiva si apartamentul meu, neexistand cale de acces. Cum ma pot apara daca RIAL solicita accesul spre ap nr.2 prin curtea mea?
Răspuns la discuția succesiune dupa deces sot
Masa succesorala, conform certificatului de mostenitor o reprezinta 'intregul imobil situat in strada.....' iar cotele, sunt 1/4 din masa succesorala pentru sotia supravietuitoare si 3/4 pentru fiu.....fiu care,din pacate, considera ca are numai drepturi si nici o obligatie. Tot ce tine de aceasta casa platesc eu...
Răspuns la discuția succesiune dupa deces sot
am platit ratele din banii nostrii...si dupa deces din banii mei....!!!! Cum sa dovedesc ca am platit rata din banii mei? Proasta lege....muncesti o viata intreaga si ajungi la mana copilului...
Răspuns la discuția succesiune dupa deces sot
Poate nu m-am facut inteleasa. Casa a fost cumparata in rate, rate pe care le termin de platit in 2014....Despartiti nu am fost nici un minut, doar ...divortati. Faptul ca din 2003 cand ne-am oficializat din nou legatura am platit impreuna ratele nu are nici o importanta?
Răspuns la discuția succesiune dupa deces sot
Multumesc. Ceea ce nu pot sa-l fac insa sa inteleaga este ca aceste cote, respectiv de 1/4 di 3/4 sunt din jumatatea sotului meu....el sustine ca eu mostenesc un sfert si el trei sferturi...
Răspuns la discuția succesiune dupa deces sot
Multumesc pentru raspunsul dvs prompt. Noapte buna!
In anul 2009 sotul meu a decedat. In urma succesiunii mi s-a atribuit 1/4 din masa succesorala si fiului meu 3/4, obiectul succesiunii fiind o casa cumparata de sotul meu in 1999, perioada in care eram divortati dar traiam in cincubinaj, iar ratele la aceasta casa le-am platit impreuna si mai platesc si in ziua de azi. Mentionez ca in anul 2003 ne-am recasatorit. Acum, fiul meu, sustine ca imobilul respectiv nu reprezinta bun comun si cotele succesorale nu sunt cele corecte. Succesiunea a fost facuta corect? Multumesc pentru solutia dvs!
Locuiesc intro casa de RIAL compusa din doua camere. Am o fetita de 16 ani. Cum va fi impartit spatiul locuibil dupa divort? Multumesc!