Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune dupa deces sot
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune dupa deces sot

In anul 2009 sotul meu a decedat. In urma succesiunii mi s-a atribuit 1/4 din masa succesorala si fiului meu 3/4, obiectul succesiunii fiind o casa cumparata de sotul meu in 1999, perioada in care eram divortati dar traiam in cincubinaj, iar ratele la aceasta casa le-am platit impreuna si mai platesc si in ziua de azi. Mentionez ca in anul 2003 ne-am recasatorit. Acum, fiul meu, sustine ca imobilul respectiv nu reprezinta bun comun si cotele succesorale nu sunt cele corecte. Succesiunea a fost facuta corect? Multumesc pentru solutia dvs!
Imobilul nu a fost dobândit în timpul căsătoriei, sub acest aspect bunul nu era comun. Însă , în calitate de soţie supravieţuitoare, care aţi venit la succesiune împreună cu descendentul, cotele au fost calculate corect.
Multumesc pentru raspunsul dvs prompt. Noapte buna!
Cotele sunt corecte. 1/4 sotiei supravietuitoare si 3/4 fiului
Multumesc. Ceea ce nu pot sa-l fac insa sa inteleaga este ca aceste cote, respectiv de 1/4 di 3/4 sunt din jumatatea sotului meu....el sustine ca eu mostenesc un sfert si el trei sferturi...
Pai e corect ce zice el. Masa succesorala este formata din tot imobilul, nu doar jumatate. Imobilul este bun propriu, nu comun deci dvs. nu aveti in coproprietate nimic.

Aveti cel mult un drept de creanta. In rest nu aveti nici un alt drept de proprietate