avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate alien2006ms

Activitate alien2006ms

Buna seara,
Sunt in posesia unui certificat de urbanism pentru "Extindere conducta gaze naturale si bransament", de la reteaua principala, pana la proprietatea mea, proprietate cumparata de la o persoana care mi-a vandut imobilul, spunand ca are conducta de gaze pregatita pentru a fi realizat bransamentul(fizic conducta exista, fara acte de la Eon Gaz Distribuie). Eu dorind sa intru in legalitate am demarat procesul de obtinere a autorizatiei de constructie. In certificatul de urbanism se mentioneaza ca pentru cererea de emitere a autorizatiei de construire este necesar, pe langa alte documente si acordul autentificat al tuturor coproprietarilor drumului privat cu privire la realizarea investitiei, iar aici incep problemele. Proprietarul drumului de acces la imobil(cel care mi-a vandut imobilul) nu mai doreste sa semneze un contrat de superficie pentru a permite construirea conductei de gaz(dupa ce a semnat un contract de superficie pentru introducerea retelei electrice( la acel moment nu stiam ca va fi necesar un astfel de contract si pentru reteaua de gaz sau nu m-am gandit ca nu-mi va semna decat daca ii platesc o suma de bani, alta decat cea cu care i-am cumparat imobilul)). In contractul de vanzare este mentionat, printre altele, "preluarea in stapanire faptica a imobilului se face incepand cu data ...., prin punerea acestuia la dispozitia cumparatorului, impreuna cu tot ce este necesar pentru exercitarea libera si neingradita a posesiei. Va rog sa imi spuneti daca pot sa obtin autorizatia de construire fara a obtine acel contract de superficie. Daca doriti alte detalii va rog sa ma contactatii la alien2006ms@gmail.com. Va multumesc anticipat, Sorin.