avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Activitate dandecu23

Activitate dandecu23

Discuție Dauna totala
Buna ziua,
Am un Vw Bora din 2005 care este asigurat CASCO la [EDITAT]. Am lovit masina si a rezultat o dauna care a fost estimata de reprezentanta VW la 15000 Ron. Masina este asigurata la 17000Ron. Este clar ca a reiesit o dauna totala dar asiguratorul nu doreste nici un fel de dialog cu mine. AM refacut devizul initial de la 15000 la 10300 si le-am transims lor ca sa nu mai rezulte dauna totala si mi-am luat angajamentul fata de [EDITAT] ca orice suma ce depaseste valoarea de 10300 sa fie achitata de mine.

Cand o dauna este dauna totala si am dreptul sa aflu acest lucru de la ei pentru ca ma chinui de trei saptamani si nimeni de la [EDITAT] nu vrea sa dea un procent din valoarea asigurata?

Epava a fost evaluata la 4600 de euro, pret care depaseste valoare asigurata si din discutiile cu cei de la [EDITAT] a reiesit ca ei nu pot sa aprobe decat o reparatie maxima de 0 lei pentru ca epava e mai valoroasa decat valoare estimata.

Din calulele lor mi se pare absurd ca si la o dauna infima, cum ar fi un far sa reiese dauna totala.