avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate alin2s

Activitate alin2s

Buna ziua,
Va rog frumos sa-mi spuneti cum pot construi o casa pe un teren extravilan. Mai exact: am un cumparat un teren extravilan, care este la strada intr-un oras (peste strada sunt blocuri construite). Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a putea construi pe acest teren .... cum procedez sa trec terenul din extravilan in intravilan, ca dupa aceea sa-mi pot scoate autorizatie de constructie..... ce acte imi trebuie si unde trebuie sa merg avand acest teren extravilan, pentru ca cei de la primarie nu stiu sa-mi raspunda.....
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa imi dati cateva detalii la urmatoarea problema:
- urmeaza sa cumpar un teren care in acte este trecut ca fiind extravilan. Am facut cadastrul, iar cel care se ocupa de cadastru a fost la primarie, iar de la registrul agricol a luat o adeverinta prin care scrie ca acest teren este extravilan.
Ulterior, ca viitor proprietar am fost la primarie si am cerut o informatie despre acest teren. Surpriza a fost, cand cei de la urbanism mi-au spus ca acest teren este trecut in PUG ca fiind teren intravilan arabil.
Cum pot rezolva aceasta situatie, cadastrul ptr. acest teren find finalizat, iar pe acesta scrie ca este extravilan, iar in PUG de la primarie acesta este trecut ca fiind intravilan arabil.
Va multumesc, si astept un raspuns cat mai urgent!
Buna ziua,
Va rog sa imi dati cateva detalii despre cum as putea trece un teren extravilan in intravilan, pentru ca ulterior sa-mi construiec o locuinta.
Mentionez ca acest teren este in spatele unei case (al proprietarei de la care am cumparat terenul), dar terenul cumparat de mine este trecut la primarie ca fiind extravilan agricol. Terenul are iesire la strada principala, unde sunt construite blocuri.