avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate cardosbogdan

Activitate cardosbogdan

Buna ziua,

In 24.12.2015 am avut un accident cu dauna totala. Autovehicolul l-am depozitat pe un teren proprietate personala. In ianuarie 2015 am incercat sa il radiez, insa Primaria Cluj nu a vrut sa imi elibereze certificat de atestare fiscala, deoarece exista 2 amenzi neplatite pe autovehicolul avariat.

In prezent intentionez sa radiez auto din nou, insa inainte de a plati amenzile neplatite (care mai au 1, respectiv 2 ani pana la prescriere conform legii), vreau sa imi lamuresc cateva intrebari:

1. Care este legea prin care primaria Cluj Napoca refuza emiterea certificatului de atestare fiscala in baza datoriilor existente pe un automobil ? (din cate amcitit prin legisatie, primaria are obligatia de a elibera acest certificat inscriind in el datoriile existente)

2. Se poate sa radiez de la Fisc si Politie automobilul, fara a plati amenzile ? (pe site-ul politiei scrie ca e nevoie de certificat de atestare fiscala, nu scrie ca e nevoie ca auto sa fie degrevat de datorii).

3. In conditiile in care amenzile sunt luate pe persoana fizica (numele meu) si nu pe auto (nr de inmatriculare), care e logica sa nu pot radia de la finante masina adunand in continuare datorii?