avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate ticuta2IV1940

Activitate ticuta2IV1940

Avand in vedere avalansa de cereri prin care pensionarii au solicitat incetarea retinerii contributieide asigurari socialede sanatate si restituite sumele retinute,cu acest titlu,din ianuarie 2011 pana la zi,inclusiv actualizarea cu indicele preturilor de consum,tinand seama de aceste precizari,precum si de faptul ca noua modalitate de calculal acestor contributii se va aplica in mod automatpentru toti pensionarii din categoria avuta in vedere,se precizeaza ca nu este nevoiede depunerea unor cereri.
Dupa publicarea,in Monitorul Oficial,a deciziei Curtii Constitutionale,CNPP va proceda la punerea in aplicare a dispozitiilor acestora.
Am o situatie speciala,fata de cele prezentate pana acum,in sensul ca deasupra si dedesubtul apartamentului meu locatarii sunt debransati ,nu au centrala termica si nici nu locuiesc in apartament.In aceasta situatie consumul meu de gaze ,la centrala termica, a crescut enorm incalzindu-le tavanu si pardoseala acestora .Exista vreo reglementare cu privire la transferul de caldura prin pereti intre locatari ,in cazul situatiei prezentate,unde cei in cauza sa suporte cota parte din energia calorica consumata de catre locatarul care le furnizeaza caldura prin pereti,tavan sau pardoseala?
Asociatia se ocupa de a trimite o adresa unei societati de profil pentru a calcula ,pe fiecare nivel al blocului,cat reprezinta caldura radiata de tevile ce trec prin apartamentele cu centrale termice,in procent din totalul energiei calorice intrate la nivelul blocului .