avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1767 soluții astăzi
Forum Activitate visarion

Activitate visarion

S-ar parea ca asta va fi pentru mine calea de urmat, intai divortul si apoi partajul. Cu sau fara lupte ... ar fi de preferat fara lupte pentru ca ar fi mai ieftin si mai rapid.

Va multumesc tuturor celor care au avut rabdare sa citeasca si sa-mi raspunda.
Locuinta nu poate fi impartita, este apartament la bloc.

Deocamdata locuim impreuna si nu am in intentie sa plec pina la finalizarea partajului. Sunt om linistit de felul meu si nu vor exista motive care sa ma forteze sa plec.
Pe tema partajului practic nu se poate discuta cu viitoarea mea fosta sotie. Neintelegerile sunt profunde si spun asta dupa un an in care am incercat sa reconstruim ceva. Anul aproape s-a sfirsit si ea inca mizeaza totul pe incapacitatea mea de a rupe definitiv, pe problemele finaciare, pe o eventuala frica a mea de a fi singur la batrinete.

Sincer sa fiu, este la fel de inflexibila ca si mine.
Aveti dreptate, eu accept impartirea 50% - 50%.
Cheltuielile cu divortul mi le pot permite chiar fara sa imprumut de la banca.
Si ca un mic detaliu ... avem venituri sensibil egale. Deci si ea isi poate permite.
Ar fi de preferat un divort amiabil pentru ca probele pe care le am eu pot fi contestate. Lungirea unui proces de divort, eventuale cheltuieli cu expertize care sa confirme autenticitatea probelor si nu in ultimul rand onorariul avocatului reprezinta cheltuieli care pot fi evitate. Eu zic ca se merita daca se poate ajunge la o intelegere cu partea adversa in acest sens.

Ce nu stiam este cum se repartizeaza cheltuielile efectuate pentru partaj. Abia acelea sunt mari si reprezinta batalii pe bunuri de valoare mare (casa, masina) .

Daca la divort mi-as putea permite sa merg si fara avocat ... cunoscand partea adversa, la partaj nu voi merge fara avocat.
Sunt convins ca voi ajunge la divort, asta dupa mai bine de 20 de ani de casnicie.

As prefera un divort amiabil, as prefera partaj amiabil, dar sotia mea se opune. Avem un copil minor si de aici cred ca pleaca tot circul asta. Cind e vorba de divort amiabil ea conditioneaza astfel "Casa ramane a copiilor".
Daca aduc in discutie partajul ea are o alta replica: "Va fi cum va hotari instanta"

Practic stie ca un divort cu partaj implica cheltuieli pe care nu mi le pot permite (avocat, taxa de timbru, evaluare si ce o mai fi).

In acesta situatie sunt tentat sa fac proba in instanta a infidelitatii ei. Nu din razbunare, pur si simplu pentru ca la divortul din culpa ei imi voi recupera cheltuielile de judecata.

Intrebarea e, pentru situatia in care reusesc sa-i demonstrez culpa ei, daca in cheltuielile de judecata pe care mi le-as recupera vor fi incluse si cele facute de mine in vederea obtinerii partajului (taxa de timbru, evaluare imobil).

Iau in calcul sa fac imprumut la banca si sa platesc tot ce e de platit. Nu-mi doresc insa divort cu dovedirea infidelitatii. Daca suma pe care as recupera-o nu include si taxa de timbru nu cred ca are rost sa merg pe acesta cale.