avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1933 soluții astăzi
Forum Activitate erus

Activitate erus

Buna seara,
Conform OUG nr. 148/2005, privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, art. 18, alin. (7) modificat prin nr. OUG nr. 124/2011, pct. 17:"Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pna la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, precum si in specialitate si se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu acestea."
Iar in cazul in care acest concediu constituie vechime in specialitate cum se va proceda cu evaluarea unui angajat pentru perioada cat a fost suspendat pentru cresterea copilului? Promovarea se face cu examen sau din oficiu?
Va multumesc,
Răspuns la discuția Contract de prestari servicii
Da asa am inteles si eu. Deci se poate incheia un contract de servicii de consultanta dar nu un contract de prestari servicii pentru elaborarea documentatiilor de proceduri si cu drept de a lua parte in comisia de evaluare a ofertelor .
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti se poate incheia un contract de prestari servicii cu un expert in achizitii publice extern la un spital, pentru elaborarea documentatiilor pentru licitatii electronice si executarea tutoror sarciniilor specifice din cadrul compartimentului AP, inclusiv participarea in comisiile de licitatie? Vreau sa mentionez,ca spitalul are un compartiment intern specializat cu toate posturile ocupate conform normativei de personal. Juristul institutiei la intrebarea susmentionata a raspuns, ca nu interzice nicaieri legislatia in vigoare. Dupa parerea mea si conform art.3 alin (3) din HG nr.925/2006 acest lucru este interzis.
Multumesc pentru raspuns.