avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1555 soluții astăzi
Forum Activitate suribia

Activitate suribia

Răspuns la discuția Concediu medical TBC
@ondino:

Aceasta era discutia despre situatia mea:


suribia a scris:

Multumesc frumos pentru raspuns!

Sa va detaliez situatia mea:

- momentan sunt in CIC pana in aprilie 2012

- am fost depistata cu TBC incipient, adica numai CT (computer tomograf) indica leziuni, orice alte teste au iesit negative, diagnosticul totusi inca nu a fost pus, astept rezultatul peste 2 luni (timp in care fireste am sa consult un medic in alta tara!)

- indemnizatia este un cumul intre veniturile din salar si PFA

- pe partea de PFA am achitat numai 5.5% din venit la Sanatate, nu si 0.85% pentru ca mi-au refuzat plata pe motiv ca sunt deja asigurata la firma, nu mai e necesar si pe PFA!!! Raspuns oficial: fiecare judet considera altfel...:O

INTREBARI:

- de la firma ce suma voi incasa pe perioada concediului medical? (salariul intreg dinainte de CIC sau indemnizatia intreaga?)

- de la PFA voi putea incasa o suma?


Multumesc,
Bia



Ca atare, am platit, constiincios, 5.5% CASS, la fel si impozitul pentru PFA.

Intrebarea/nelamurirea/drama (cum am scris si in topicul "Concediu medical in cazul persoanei angajate la doua unitati") este de ce ca PFA nu pot achita cei 0.85% si ca urmare nici nu voi putea beneficia de concediu medical din partea PFA???!!! Ca traducator PFA nu am cum sa ma angajez la diversi clienti (chiar si persoane fizice), institutii, asociatii care imi solicita munca pe proiect. Repet: ABERANT!

Nota: pentru ca de la CNAS (!) mi-a raspuns operatoarea ca in anumite judete se incaseaza acesti 0.85% pentru PFA care sunt si angajati, as dori sa aflu daca sunt cititori avocatnet care sa aiba cunostinta sau chiar sa fi fost in aceasta situatie.


Multumesc,
Bia
Răspuns la discuția Concediu medical TBC
Bun, asta ma face sa revin la prima intrebare din primul post: daca sunt in concediu medical la firma de baza (adica in incapacitate de munca), pot presta servicii pe PFA (adica... sunt capabila de munca)? Adica CJAS nu se va sesiza ca sunt ba incapabila, ba capabila? E o ironie...
Răspuns la discuția Concediu medical TBC
ondino, sunt nedumerita: uite ce gasesc in normele de aplicare a OUG 158/2005 (art. 14 e cazul meu):

SECŢIUNEA a 3-a
Stagiul de cotizare

ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevăzute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările ulterioare, este de o lună realizată în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se consideră o lună de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare.

(2) ART. 14
(3) În cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA, dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă nu este condiţionat de realizarea stagiului de cotizare.



Adica la PFA nu e necesar sa fi contribuit nici macar cu 1 luna... Asta inteleg....


Multumesc,
Bia
Răspuns la discuția Concediu medical TBC
Si in luna respectiva va trebui sa realizez venituri pentru a-mi putea fi calculat 5.5% + 0.85%? Si apoi, cat va fi indemnizatia de concediu medical pe partea de PFA?
Răspuns la discuția Concediu medical TBC
Multumesc inca o data pentru raspunsul prompt!

Daca totusi dupa incetarea CIC am sa achit cei 0.85% la sanatate, timp de 1 luna, pot apoi intra si ca PFA in concediu medical timp de inca 5 luni cat va dura tratamentul medical pentru TBC?

Multumesc,
Bia
Răspuns la discuția Concediu medical TBC
Multumesc frumos pentru raspuns!

Sa va detaliez situatia mea:

- momentan sunt in CIC pana in aprilie 2012

- am fost depistata cu TBC incipient, adica numai CT (computer tomograf) indica leziuni, orice alte teste au iesit negative, diagnosticul totusi inca nu a fost pus, astept rezultatul peste 2 luni (timp in care fireste am sa consult un medic in alta tara!)

- indemnizatia este un cumul intre veniturile din salar si PFA

- pe partea de PFA am achitat numai 5.5% din venit la Sanatate, nu si 0.85% pentru ca mi-au refuzat plata pe motiv ca sunt deja asigurata la firma, nu mai e necesar si pe PFA!!! Raspuns oficial: fiecare judet considera altfel...:O

INTREBARI:

- de la firma ce suma voi incasa pe perioada concediului medical? (salariul intreg dinainte de CIC sau indemnizatia intreaga?)

- de la PFA voi putea incasa o suma?


Multumesc,
Bia
Buna ziua!

Daca beneficiez de concediu medical 6 luni pentru TBC de la firma la care lucrez, pot sa functionez separat pe PFA (fara sa-mi suspend activitatea din cauza concediului medical platit de firma la care lucrez?)
Mentionez ca TBC este "pe bune", nu este un fals, insa sunt TBC pasiv, netransmisibil, sub tratament, iar PFAul este in alt sector de activitate, respectiv traduceri.

Multumesc,
Bia