avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 714 soluții astăzi
Forum Activitate vasil

Activitate vasil

Pana la urma ma vad nevoit sa renunt.Nu am cunostinte juridice dar din ce-am vazut eu Statul Roman vede tatal ca si pe un delicvent,nu-si plateste pensia,fuge de raspundere,pleaca din tara,nu-si recunoaste copiii etc,iar mama este una eroina,creste singura 2-3 copii,ceea ce in multe cazuri e adevarat.Dar in cazul unui tata care nu vrea sa se desparta de copilul lui,si care nu s-a impotrivit incredintarii copilului la mama pt ca copilul e legat afectiv si instinctual de mama dar in acelasi timp are nevoie si de dragostea tatalui,mama sa vrea sa plece cu minorul din tara,nemaitinind cont ca il desparte de tatal lui,bazandu-se pe vorbele-las ca e mic si ii trece.Daca mamei nu-i pasa poate ca ar trebui sa ne uitam la statele mai avansate de ex din cate am aflat in Franta dupa divort,copilul sta de la inceput 2 saptamani la un parinte,2la celalalt.Poate cei in cunostinta vor infirma sau confirma.Ultimul mesaj pt mama copilului daca citeste acest mesaj-*In numele copilului nu pleca cu el din tara,daca pleci lasa-l cu mine pana vii inapoi*.Spun aici pt ca personal nu vrea sa discute.Va multumesc tuturor pt informatiile date si pt profesionalismul avocatilor romani.Si ca o gluma-MACAR VOI SA NU PLECATI DIN TARA=D>
In primul rand vreau sa va spun ca eu caut orice cale legala pt a pastra copilul in tara deoarece il iubesc enorm si avem o relatie afectiva deoserbita,in sensul ca sunt implicat in cresterea si educarea lui,stam impreuna 3 zile pe saptamana si 4cu mama. Am fost de acord cu incredintarea lui la mama si am platit benevol pensie de intretinere,dupa cum apare si in sentinta judecatoreasca. Acum sunt disperat pt ca mama vrea sa plece cu el din tara,eu simt ca si cum l.ar lua de langa mine.Iar eu nu pot sa fac nimic s.o împiedic.Va rog daca stie careva o cale legala sa ma ajute. Multumesc tuturor
O ultima întrebare-dacă în ipoteza că prin proces voi obţine custodie comună asupra copilului minor şi mama e deja ieşită din ţară,voi putea aduce copilul minor acasă? ªi dacă da,cum se va putea? Multumesc
[editat citatul]
Aici ma refer la custodia comuna, daca ii da dreptul mamei sa plece din tara cu copilul minor si daca afecteaza pensia de intretinere?Multumesc,astept raspuns

Mai am încă o întrebare. Dacă deschid un proces de cerere de împărţire a custodiei asupra copilului,mai poate părăsi ţara cu copilul minor pe timpul desfăşurării procesului? Multumesc tuturor care au avut bunăvoinţa şi amabilitatea să răspundă
Încă o dată vă multumesc pt răspunsuri. Deci să înţeleg că nu mai are nevoie de de acordul meu pt a pleca din ţară. Dar nu mi se pare tocmai în regulă să plătesc pensie de întreţinere pt un copil care nu e în ţară plus că nici nu mai pot să.l vizitez.. Mentionez că acum stă la mine 3 zile pe săptămână şi 7zile în fiecare vacanţă.


Eventual cine poate să.mi.spună ce şanse de câştig am dacă cer custodia comună a copilului minor? Dacă pleacă din ţară şi se stabileşte acolo, nu mai pot să.mi fac văd copilul decât dacă mă duc eu acolo?

multumesc pt ca a-ti raspuns asa de prompt.Si eu i-am spus acelasi lucru dar ea mi-a raspuns ca avocatul ei a asigurat-o ca poate iesi cu sentinta definitiva si irevocabila care ii acoda custodia copilului si in consecinta nu are nevoie de acordul meu.E posibil? Multumesc
in legatura cu scoaterea copilului minor din tara.Am avut o relatie de concubinaj din care avem un copil minor,care e pe numele meu si la care prin sentinta judecatoreasca platesc pensie de intretinere si drept la vizita.Mama copilului a primit custodia copilului prin aceeasi sentinta iar acum vrea sa plece cu copilul din tara. Asi dori sa va intreb daca il scoate din tara cum ramane cu dreptul la vizita si cu pensia de intretinere? Multumesc