avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate ailenei

Activitate ailenei

Răspuns la discuția reincredintare minor
dar daca imi va fi incredintat ,voi putea iesi din tara cu copilul fara acordul tatalui?pt ca sigur acesta nu va fi de acord cu plecarea copilului in strainatate,avand in vedere ca el va avea program de vizita cu copilul
buna ziua.sunt mama unui copil de aproape 12 ani,in 2003 am plecat la munca in italia pt a trimite bani sotului pt o operatie f.scumpa.in 2004 sotul sa operat iar in 2005 a divortat in lipsa mea si i-a fost incredintat copilul,am facut recurs dar am pierdut deoarece avocatul meu nu sa prezentat;in tot acest timp copilul era bine deoarece statea cu bunicii paterni;de cca 2 ani bunica sa imbolnavit si copilul a fost transferat cu tatal,dar acesta nu se ocupa de el.eu in vacanta de vara 2011 am fost cu el la un control si l-am gasit f.bolnav,la scoala corigent si cu o situatie critica.am facut cauza in tribunal,a fost interogat si copilul,iar acesta a spus ca vrea la mine;acum pe 15 februarie avem din nou termen,si ne-a cerut veniturile pe ultimele 6 luni;dar apoi am aflat ca judecatorul si cu tatal copilului sunt prieteni;as vrea sa stiu daca am sanse sa castig avand in vedere ca eu am venituri,situatie,mam interesat de copil in toti anii acestia si mai ales ca baiatul a spus ca vrea sa stea cu mine.