avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate leinad20

Activitate leinad20

Am mai aflat un lucru. Decedatul traia in concubinaj de peste 5 ani. Are si un copil cu concubina sa, copil care are acum 3-4 ani.

Refac toata povestea.

Vecina mea a cumparat de la un domn o masina, pentru care au incheiat un act scris de mana de genul "subsemnatul x, domiciliu, serie bi/ci, am primis de la .... suma de ..., pentru autoturism marca ...., urmand ca pana la data y sa finalizam actele". Vecina a primit masina cu toate actele ei si acest act scris de mana.

Atat vecina, cat si acel domn, nu s-au mai intalnit pentru finalizarea actelor, apoi el a murit. Decedatul are ca mostenitori pe concubina sa si 1 copil minor. Are vreun drept concubina sa finalizeze actele in locul lui cu vecina mea, ca eu sa pot cumpara de la ea? Masina a fost cumparata in perioada concubinajului, nu inainte, chiar cadou pentru concubina.

Astept un sfat, chiar imi doresc masina, dar nu prea as vrea sa o iau asa fara sa fie pe numele meu. Care este procedura?
Nu exista debite neachitate, a murit de curand, iar pana acum a fost platit tot. Vecina nu doreste sa formuleze actiune in instanta, este vorba de o masina foarte ieftina si nu merita, este bataie de cap.

Ma intereseaza, daca eu iau masina asa de la ea, doar cu un act scris de mana, pot sa folosesc masina? Sa merg eu sa platesc pe viitor impozitul, asigurarea, itp si sa circul cu ea fara sa am probleme daca ma opreste vreun echipaj de la politia rutiera?
Buna ziua!

Am o vecina (este de incredere si in varsta) care in urma cu 2 ani a cumparat o masina de la un prieten al ei (proprietar al masinii cu acte in regula). Pentru ca se cunosteau nu au mai facut act de vanzare-cumparare, ci doar un act scris de mana, urmand sa faca alta data actul de vanzare-cumparare.

A trecut timpul si nu au apucat sa faca actul, iar proprietarul a decedat. Nu are mostenitori, deci masina este acum a unui ... mort.

Vecina mea vrea sa vanda masina si m-am gandit sa o cumpar eu. Are toate actele in regula cu datele decedatului, dar mi-a spus ca o poate vinde tot asa, cu act de mana si sa ramana actele masinii asa cum sunt, pe numele mortului.

Cum se mai plateste impozit la ea? Pe numele cui se plateste? Se mai poate face asigurare, itp dupa ce expira? Exista vreun risc daca eu cumpar masina si circul asa cu ea?
Am intrebat o doamna de la registrul comertului ce pot face daca nu am diploma in domeniul in care vreau sa deschid pfa (activitati fotografice) si mi-a spus sa incerc, ca este un domeniu care nu se tine cont foarte strict de diplome, sa depun ce acte de studii am eu si s-ar putea sa se aprobe, depinde la cine ajunge dosarul. Acum nu stiu ce sa fac, nu vreau sa arunc banii degeaba, sa platesc toate taxele si sa nu rezolv nimic. Voi ce parere aveti? Sa incerc?
Eu am diploma de "tehnician in domeniul artistic", oare daca pun o copie la dosar ajuta cu ceva? Poate face vreo legatura intre arta si fotografie si primesc aprobarea.
Cateva persoane au spus chiar de curand ca au reusit sa-si faca PFA pe activitati fotografice si fara diploma, dand nu stiu ce declaratie pe propria raspundere. N-am inteles ce trebuie sa declari. Exista asa ceva?
multumesc pentru raspuns
Buna seara! Vreau sa infiintez un PFA, dar nu prea am inteles multe despre procedura, acte necesare, etc. Pe forum am gasit mai multe raspunsuri, dar diferite, unele persoane spun ceva, altele altceva si nu am inteles cum sa fac.

Un prieten de familie detinea un studio foto si avea PFA pentru activitati fotografice. Acest prieten de familie in urma cu cateva saptamani a decedat. Acum sotia lui vrea sa-mi lase mie studioul foto, dar trebuie sa-mi fac PFA, ca sa nu am probleme cu legea si nici ea ca mi-a lasat studioul si lucrez ilegal.

1. Unele persoane spun ca pentru acest domeniu de activitate am nevoie de un curs de fotografie, diploma; alte persoane spun ca nu este neaparat nevoie, ca pot lua adeverinta de la primarie ca sunt cunoscut ca am efectuat activitati fotografice (nunti, botezuri). Care este varianta corecta?

2. Daca sunt artist cu diploma in arte murale ma pot folosi in vreun fel de aceasta diploma pentru activitati fotografice? Am absolvit un liceu de arte plastice, sectia arte murale, in cadrul careia am facut si ore de editare foto, prelucrare a imaginii digitale, dar nu este specificata asta pe diploma.

3. Daca trebuie neaparat curs si nu mai merge cu adeverinta de la primarie, am inteles ca poti face SRL si atunci nu mai ai nevoie de nici o firma. Inafara de SRL nu mai exista alta varianta pentru care nu imi trebuie curs? De preferat sa nu am nevoie de contabil, sa fie usor de administrat ca PFA-ul.

4. Alta persoana spunea pe forum ca nu mai trebuie sa dovedesti cu diploma in foto daca pui ca activitate principala ceva ce nu cere diploma, iar ca activitate secundara activitati fotografice.