avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters241037

Activitate ContSters241037

multumesc tuturor pt raspunsuri
pasaportul copilului daca e valabil pana in august, pt calatorii in spatiul european banuiesc ca nu este necesara acea limita de 6luni valabilitate minim ca pt alte state, nu?
hotararea ramasa defiiva in cat timp ti-au dat-o cei de la judecatorie dupa ce s-a terminat fondul?
sa dea Dumnezeu sa fie asa. banuiesc, ca cel mai bine e sa sun si eu la pasapoarte (politia de frontiera) maine si sa vad ce imi spun. ar fi bine sa fie asa cum spui tu flavia. multumesc mult
se poate deschide vreun nou proces tip ordonanta presedintiala pentru ca judecatoria sa suplineasca semnatura celuilalt parinte si sa pot iesi cu minorul din tara ? sau ce solutii am, concret? as dori in martie sa pot iesi din tara cu minorul ...
"cererea, prin instanta, suplinirea semnaturii parintelui, dar trebuie sa dovediti ca respectivul nu vrea sa-si dea acordul cu reavointa. " - se poate face si in cazul in care celalalt parinte nu se prezinta la nici un termen si nici nu se implica in viata copilului? noua cauza va trebui adaugata la procesul pe rol pentru incredintarea copilului?



deci certificatul de grefa din care sa reiasa solutia data de catre judecatorie, nu imi este de nici un ajutor in cazul in care doresc sa ies din tara? exista vreo modalitate de a urgenta eliberarea hotararii judecatoresti??
sunt in proces de acordare a custodiei unice si as dori sa stiu daca la terminarea procesului, in baza certificatului de grefa se poate iesi din tara cu copilul minor, tinand cont ca redactarea hotararii judecatoresti poate dura chiar si luni bune??