avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1554 soluții astăzi
Forum Activitate garibaldi13

Activitate garibaldi13

Cine ma ajuta cu un raspuns ?

Am dat avans o suma pentru cumpararea unui garaj insa din diverse motive tranzactia nu s-a mai efectuat. (la platirea avansului am facut un act de mana semnat de 2 martori).

Problema este ca avansul nu mai poate fi returnat in acest moment si as dori sa fac o intelegere cu proprietarul sa folosesc garajul pina cand imi returneaza avansul.

Se poate face un act notarial ? Ce acte ar trebuii ?

Multumesc.

Răspuns la discuția Cumparare garaj fara CF ?
Promisiunea de vanzare este un antecontract, deci dupa promisiunea de vanzare are trebui sa urmeze vanzarea ?
Răspuns la discuția Cumparare garaj fara CF ?
Am aflat ca s-ar putea trece concesiunea terenului pe numele meu, pe baza unui contract de promisiune de vanzare ?

Exista asha ceva ?

Mersi.
Răspuns la discuția Cumparare garaj fara CF ?
Mersi pentru raspuns.

Probabil ca daca merg la oficiul de cadastru ma pot lamurii ei cum pot si daca pot face CF pe baza schitelor, aut constr si cert fiscal.
Cine ma ajuta si pe mine cu un sfat ?

Vreau sa cumpar un garaj construit pe un teren concesionat de la primarie . Are aut de constr. insa nu e intabulat.

Cum pot sa il cumpar fara a il intabula ? Costurile de intabulare sunt foarte mari, pentru ca face parte dintr-o boxa de garaje, si din cate am aflat trebuie facuta intabulare pentru toate garajele.

Se poate transfera proprietatea terenului/garajului in situatia asta ? Se poate intabula doar garajul nu intreaga boxa de garaje ?

Multumesc.