avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 600 soluții astăzi
Forum Activitate anamaria100

Activitate anamaria100

Sunt posesoarea unui testament olograf prin care mi se lasa mostenire un apartament.Cum ar trebui recunoscut acest testament? prin aducerea de alte inscrisuri ale testatarului pt a se face comparatia? trebuie sa apelez la un expert grafic?daca da,pe acesta unde l-as putea gasi?
multumesc anticipat
Tatal meu a mmurit in octombrie 2011
Am fost adoptata de mic copil cu drepturi depline,dar tatal natural mi-a lasat mostenire apartamentul sau printr-un testament olograf trimis prin posta. Sotia sa(mama) si fratele meu au murit si ei cu multi ani in urma.Deci singurii mostenitori de drept ar fi cele trei surori ale tatei aflate in viata.Am discutata cu acestea si au spus ca nu au nimic impotriva testamentului si il recunosc,dar asta doar verbal;cum ar trebui sa procedez si de ce am nevoie din partea dumnealor pt a incheia succesiunea pe baza testamentului olograf? precizez ca surorile sunt una din Buzau,alta din Tulcea si cea de-a treia din Constanta-iar eu din Slatina-asa ca este greu sa le adun pe toate in acelasi loc la acelasi notar. Multumesc anticipat pentru ajutor!