Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se obtine succesiunea pe baza testamentului olograf
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se obtine succesiunea pe baza testamentului olograf

Sunt posesoarea unui testament olograf prin care mi se lasa mostenire un apartament.Cum ar trebui recunoscut acest testament? prin aducerea de alte inscrisuri ale testatarului pt a se face comparatia? trebuie sa apelez la un expert grafic?daca da,pe acesta unde l-as putea gasi?
multumesc anticipat
Trebuie sa dezbateti succesiunea la un birou notarial din localitatea defunctului. Dupa ce ati dezbatut mostenirea si ati primit certificatul de mostenitor sunteti proprietar.

In cazul in care exista cineva care contesta testamentul se va realiza o verificare serigrafica dupa alte documente scrise de defunct.