avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate dracushoru

Activitate dracushoru

Din cate mi-au spus cei de la ANAF la penalizari nu se mai adauga alte penalizari....
Eu sunt de acord cu dumneavoastra..dar pana sa implementeze nu stiu ce soft nou prin luna noiembrie 2017 nimeni nu a zis nimic de aceasta declaratie 600....si ca as mai avea ceva de plata...adica totusi sunt 5 ani ...in care totul este ok si sunt pe 0 si la sfarsitul anului apare chestia asta care ma pune sa fac acea declaratie ..pe care e o fac o depun platesc suma de 1390 lei si la cateva zile apare si somatie cu penalitati de 984 lei....oare este legal ???Si acum vine intrebarea de ce din 2012 pana in decembrie 2017 nu a spus nimeni nimic ???nu am avut nicio datorie ???
Am o intreprindere individuala deschisa in anul 2012...care nu am declarat-o la timp in termenul legal de 15 zile. Pentru aceasta neglijenta am suportat consecintile.Am fost trecut la norma de venit calculata de fisc pentru perioara iulie -dec 2012..Mi`au trimis sa platesc impozit si sanatate in cuantum de vreo 1500 lei daca nu ma insel..Am achitat tot ce aveam pe II respectiv..si mi-au ridicat poprirea..Pe II nu a fost niciodata activitate..Pana in anul 2017 au fost declaratiile puse pe 0 deoarece intre timp din 2012 m-am angajat. In luna decembrie 2017 am primit un plic de la SFO Motru in care sunt chemat sa depun declaratia 600 pt anul 2012..pentru care timp de 5 ani si ceva nimeni nu a zis nimic..Am fost am depus-o si minune dupa cateva zile instiintare de plata pentru suma de 1390 ron..la nici o luna poprire pe toate conturile din banci. Am fost am achitat suma am primit hartie mi-au deblocat conturile si acum 2 zile primesc plic pentru a platii penalitatile pentru suma respectiva de 1392..in jur de 1000...Vreau sa ii dau in judecata pentru penalzari deoarece pe toata perioada de 5 nu am fost anuntat de nimeni de declaratia 600 si de suma respectiva...Nu vreau sa platesc penalizarile care mi se pare oricum ciudat puse...
Am vre-o sansa de castig in instanta? Nu vreau bani datorati de mine care i-am platit pentru greseala platita..Vreau doar sa nu mai platesc penalitatile.
Va multumesc frumos...
da asta stiu,,,dar ma intereseaza o metoda sa nu platesc cei in jur de 2700 ron pe care m`au pus cei de la AFP deoarece eu nu am avut activitate nici macar 1 minut pe II si ei m`au pus la norma ca nu m`am dus la timp sa declar II la ei ..
si daca o radiez trebuie sa platesc ce m-au pus ce de la AFP sa platesc ?
Buna ziua.Am si eu o intrebare si mai precis am nevoie de o lamurire in legatura cu o intreprindere individuala la care am primit certificatul de inregistrare in luna martie anul curent.Autorizatia de functionare nu am primit-o la inceput de la primarie deoarece aveam debit la impozite si taxe.am achitat ce aveam si am primit autorizatia de functionare in luna iulie...problema este ca nu am stiut si nu mi`a spus nimeni sa merg cu certificatul la fisc sa inregistrez firma si acum cand am avut toate actele si totul ok am fost la afp si le`am spus ca nu am avut activitate la ii si m`am trezit ca am fost trecut la norma de aprox 16.000 ron pentru activitatea mea cod caen 9511 ..si am fost pus sa platesc cam 1200 ron impozit cred si in jur de 1500 lei pensie si sanatate....si eu nu am avut activitate.cum ies din aceasta incurcatura..exista vreo posibilitate sa inchid II-ul nu am de unde sa dau atatia banii daca eu nu am avut activitate..va multumesc