Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Inchidere Intreprindere Individuala
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Inchidere Intreprindere Individuala

Buna ziua.Am si eu o intrebare si mai precis am nevoie de o lamurire in legatura cu o intreprindere individuala la care am primit certificatul de inregistrare in luna martie anul curent.Autorizatia de functionare nu am primit-o la inceput de la primarie deoarece aveam debit la impozite si taxe.am achitat ce aveam si am primit autorizatia de functionare in luna iulie...problema este ca nu am stiut si nu mi`a spus nimeni sa merg cu certificatul la fisc sa inregistrez firma si acum cand am avut toate actele si totul ok am fost la afp si le`am spus ca nu am avut activitate la ii si m`am trezit ca am fost trecut la norma de aprox 16.000 ron pentru activitatea mea cod caen 9511 ..si am fost pus sa platesc cam 1200 ron impozit cred si in jur de 1500 lei pensie si sanatate....si eu nu am avut activitate.cum ies din aceasta incurcatura..exista vreo posibilitate sa inchid II-ul nu am de unde sa dau atatia banii daca eu nu am avut activitate..va multumesc
Radierea I.I. se face la Oficiul Registrului Comertului prin depunerea unei cereri.
si daca o radiez trebuie sa platesc ce m-au pus ce de la AFP sa platesc ?
Pentru a radia II Oficiul Registrului Comertului solicita dovada de la ANAF ca nu exista datorii catre bugetele publice.
da asta stiu,,,dar ma intereseaza o metoda sa nu platesc cei in jur de 2700 ron pe care m`au pus cei de la AFP deoarece eu nu am avut activitate nici macar 1 minut pe II si ei m`au pus la norma ca nu m`am dus la timp sa declar II la ei ..