Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Radiere PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Radiere PFA

Buna ziua ,
Am si eu marea rugaminte de a-mi comunica si mie care sunt pasii necesari pentru a radia un PFA , platitor de TVA ,care nu a mai fost folosit din septembrie 2009 .Mentionez faptul ca inca nu mi-a sosit acasa hartia din care sa reiasa cat impozit am de plata pe veniturile castigate in 2009 .Unde ar fi nevoie sa ajung ? La registru comertului sau administratia financiara?

Va multumesc
La AFP ( aveti acolo o fisa / platitor ), sa platiti / incasati diferenta de impozit, apoi la ORC.
ContSters109653, utilizator
Cf. Ordonanţei de urgenţă nr. 44/2008,privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale, publicată în Monitorul Oficial nr. 328 din 25 aprilie 2008.
(1) PFA îşi încetează activitatea şi este radiată din registrul comerţului în următoarele cazuri:
a) prin deces;
b) prin voinţa acesteia;
c) în condiţiile art. 25 din Legea nr. 26/1990, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
(2) Cererea de radiere, însoţită de copia certificată pentru conformitate cu originalul a actelor doveditoare, după caz, se depune la oficiul registrului comerţului de pe lângă tribunalul unde îşi are sediul profesional, de către orice persoană interesată.
(3) Dispoziţiile art. 11-13 se aplică în mod corespunzător.

Este de presupus ca in categoria actelor doveditoare intra si confirmarea ANAF conform careia obligatiile PFA, conform vectorului fiscal, au fost achitate.