avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 817 soluții astăzi
Forum Activitate mireya1971

Activitate mireya1971

un minor poate raspunde in instanta pentru marturii si inscrisuri false?cum se procedeaza daca acest minor lezeaza imaginea unei terte persoane prin aceste afirmatii/
Răspuns la discuția proces pentru daune morale
si intr adevar voi incerca sa gasesc un avocat foarte, foarte bun, cu experienta, pentru a deschide acest proces.nu am avut drumuri pe la tribunal pana la acest proces, dar sincer, am ramas cu un gust amar, fiind vorba de un copil ma asteptam sa se cerceteze foarte atent, fiecare document..dar ce sa spun, unele declaratii nici nu au fost citite, iar cand legea da copilul unei mame care de 4 ani nu a dat macar un telefon,si care nu are o adresa stabila nicaieri, iar in italia sta 2-3 luni intr un loc, apoi se muta, sincer, ce viitor poate avea acel copil?dar si mai rau, care vor fi traumele lui?? si a pus cineva aceasta intrebare/
Răspuns la discuția proces pentru daune morale
multumesc mult pentru informatii,sotul meu a avut o doamna avocata, desi eu am insistat sa mi se dea voie sa vorbesc in instanta, avocata mi a spus ca nu sunt parte in proces, si trebuie sa deschid separat proces pentru a ma apara de acuzele ce mi se aduc, pot aduce martori foarte multi, de la colegii de birou, cadrele didactice din scoala, vecinii, prietenii fetitei, care sa spuna ce fel de comportament am avut cu ea.
buna ziua, as dori un raspuns la urmatoarea problema. in urma cu 4 ani, m am casatorit cu o persoana care are doi copii, din care fetita de 12 ani acum, era in ingrijirea tatalui. fosta sotie , prin presiuni si alte lucruri neortodoxe a intors copilul impotriva noastra, acum fetita fiind castigata de ea. ce nu pot intelege este ca la proces au fost fabricate multe hartii ce nu au fost verificate, s au adus acuzatii foarte grave si la adresa mea, lezandu mi imaginea, mai ales ca ma ocup de proiecte umanitare pentru copii.am posibilitatea legala de a deschide proces si a dovedi ca totul s a bazat pe minciuni, doar pentru a ma discredita , si a cere daune morale?? pentru declaratiile scrise de copil, si care nu au nicio legatura cu realitatea cum procedez, pot cere un psiholog care sa ne evalueze pe amandoua, sau expertiza cu poligraful???pentru ca au aparut la dosar cateva inscrisuri, in care fata afirma ca o bateam zilnic, ca o puneam sa mi faca treburile casei, ca i purtam hainele, etc.