avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Activitate abif

Activitate abif

Art.8 din L230/2007 se gaseste la Capitolul II, Infiintarea si inregistrarea asociatiilor de proprietari.
Noi suntem deja la stadiul de dupa acordarea personalitatii juridice AsP.

Relevant acum este art.7 din lege, care defineste extrem de clar conditiile in care un proprietar poate adera la AsP existent:
"Inscrierea ulterioara in asociatia de proprietari a proprietarilor care nu au fost prezenti la adunarea generala de constituire se face la cererea scrisa a acestora, fara alte formalitati."

Realitatea este ca miza o reprezinta banii, iar o mana de baieti care doar se cred destepti, vor sa se foloseasca de banii celor pe care vor sa-i tina in afara AsP, hotararile AG fiind opozabile atat membrilor, cat si nemembrilor AsP.

Statutul este cladit pe lege, dar nu e mai presus de prevederile acesteia.
"...asta este o obstructie la dreptul unui proprietar de a asocia liber la asociatia din condominiul unde are proprietatea."
E perfect! =D>

Multumesc pentru raspunsuri, moderatorilor adriantot si elga50. E foarte clar. =D>
Buna seara!

Ne aflam in perioada dintre momentul primirii personalitatii juridice de catre AsP si prima AG de dupa constituire, care urmeaza a se tine in scurt timp.

Am inmanat Presedintelui AsP ales la AG de constituire scrisoarea de adeziune la AsP si copie dupa actul de v-c, care-mi atesta calitatea de proprietar.
Initial, presedintele a spus ca e suficient pentru a deveni membru, ulterior mi-a trimis un e-mail, din care va redau mai jos, avand rugamintea sa aveti rabdarea de a-l citi si apoi sa-mi raspundeti la intrebarile din final:

"CONFORM STATUTULUI ASP, MEMBRII ASOCIATIEI DE PROPRIETARI SUNT TOTI PROPRIETARII , PERSOANE FIZICE SAU JURIDICE DETINATOR DE UNA SAU MAI MULTE LOCUINTE SAU SPATII CU ALTA DESTINATIE DECAT ACEEA DE LOCUINTA DIN CONDOMINIU CARE AU SEMNAT ACORDUL DE ASOCIERE PREZENTAT IN ANEXA 1.
FIIND UN ACT ADITIONAL AL ACORDULUI DE ASOCIERE,EL TREBUIE VALIDAT DE CATRE JUDECATORIE.
Drept urmare ,oricine are calitatea de proprietar (de aceea s-au cerut 3 exemplare din actele de proprietate ) semneaza actul additional la acordul de asociere care va fi depus la judecatorie.Este normal,pt ca un acord de asociere a fost stampilat de catre instanta ,atunci cand mi-a fost inmanat, iar daca apare un alt act cu numele altora adaugate este FALS IN INSCRISURI OFICIALE.
Asa incat , actul additional cu tabelul si copiile actelor de proprietate vor fi duse la judecatorie ,urmand a fi autentificate de aceasta. Nu cunosc cat costa taxele prilejuite de acest lucru,de aceea este necesar sa fie stranse eventualele adeziuni de la mai multi daca doresc sa devina membrii Nu inteleg de ce noii veniti nu TREBUIE SA RESPECTE VOINTA CELOR MULTI?"

Intrebari:
1. Din punct de vedere legal pot fi socotit membru la AsP (dupa inmanarea adeziunii si a copiei c-v)?Mai este necesar vreun document/demers?
2. Are dreptate presedintele in functie in legatura cu necesitatea validarii adeziunilor de catre judecatorie?

Multumesc anticipat pentru lamuriri.

PS In situatia mea sunt mai multi proprietari.
Multumesc pentru raspunsuri!
Fac parte dintr-un grup care incearca sa mobilizeze proprietarii sa participe la AG. Pentru a putea vota, este necesar sa fie membri AsP. De aceea, trebuie sa-i informam ce documente sunt necesare.
La Art.7 din L230/2007 scrie ca orice proprietar pote adera la AsP ulterior constituirii sale, in scris, fara a fi necesare alte formalitati. Inteleg ca trebuie sa-si dovedeasca calitatea de proprietar cu un contract de v-c. Mai sunt necesare si alte documente/formalitati?
Multumesc!
Buna ziua!
Proprietarii care si-au depus adeziunea in cadrul AG au drept de vot incepand cu aceeasi AG?
Multumesc.
Sunt suficiente, ca dovada a calitatii de proprietar, copii doar ale primei pagini din contract (in care figureaza numele proprietarului si datele de identificare a imobilului) si ale ultimei, cea care contine semnaturile?
Restul clauzelor sunt nerelevante si, in plus, e pacat de atata maculatura.

Multumesc.
Multumesc pentru raspunsul la intrebarea 2.
Care este cel pentru intrebarea 1?
1. Pentru a deveni membru al ASP, in afara de scrisoarea de adeziune este necesara vreo copie a actului de proprietate asupra imobilului detinut?

2. Se poate da scrisoarea de adeziune chiar in cadrul AG?

Multumesc.
Este definita legal durata mandatului presedintelui asociatiei ales la AG de constituire a asociatiei?
Se pot face alegeri pentru presedinte, membrii in BE si cenzori la prima AG de dupa primirea statutului de asociatie?
Multumesc