Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Prima AG dupa constituirea ASP
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Prima AG dupa constituirea ASP

Este definita legal durata mandatului presedintelui asociatiei ales la AG de constituire a asociatiei?
Se pot face alegeri pentru presedinte, membrii in BE si cenzori la prima AG de dupa primirea statutului de asociatie?
Multumesc
L nr 230/2007 nu precizeaza durata mandatului reprezentantilor asociatiei de proprietari
Durata mandatului se stabileste de obicei in statutul as. prop. sau in AG. daca nu aveti stabilit nicaieri acest lucru, hotarati ceva in acest sens in proxima AG si iar, de obicei durata mandatului este de doi ani. Daca sunt motive serioase, puteti schimba toata echipa - chiar va permiteti asa ceva?
abif a scris:

Se pot face alegeri pentru presedinte, membrii in BE si cenzori la prima AG de dupa primirea statutului de asociatie?

Puteti face alegeri oricand conform legii 230/2007 si HG 1588/2007. In orice adunarea generala statutara si convocata conform legii, puteti alege presedintele asociatiei, membrii comitetului executiv (nu BE???), membrii comisiei de cenzori.