avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Activitate anca12345

Activitate anca12345

Buna ziua,as vrea sa-mi dati cateva explicatii la ce ar trebui sa fac.In vara anului trecut m-am inscris la o agentie de modelling in bucuresti dupa ce am fost luata de e strada de un reprezentant de-al lor.Ajunsa acolo,am platit o taxa de inscriere,apoi,ce surpriza am fost selectata printre singurele 10 locuri disponibile la categoria profesionisti....in urma carora am incheiat un contract pe care nici macar nu m-a lasat domnisoara sa-l citesc...am ascultat decat partea frumosa e care mi-a spus-o ea verbal!Bun,contractul era de 198 euro pe an,iar oblgatia mea era sa ma prezint la agentie sa fac un album de 15 fotografii cu care ei trebuiau sa ma reprezinte pe mine,iar in cazul in care eram aleasa pt vreo activitate,ei ma anuntau....iar eu trebuia sa le confirm in 48 ore daca nu pot sa ajung...oricum,am citit pe internet multe cazuri care sun ca au ramas decat cu acel album foto si nu au avut nicio activitate...asa ca nu am vrut sa mai continui colaborararea cu ei si nu am facut fotografiile..din MOTIVE PERSONALE.Recent mi-au trimis o somatie acasa si ma anunta ca ma vor da in judecata.Nu mi se are normal ca timp de 7 luni in care nu m-au contactat deloc,sa ma ameninte pt neindeplinirea conditiilor.Eu am mers la firma sa reziliez contractul si nu vor.Decat dupa ce le latesc toti banii si in rest nu mai conteaza.Scopul lor este doar sa ia banii si atat.Ce pot face?am mers la Anapc si Garda Financiara si au zis ca nu apartine de ei.Totusi,as vrea sa verific cumva daca contractul meu este inregistrat undeva pe bune,iar singura mea dorinta este sa scap de ei,nu au investit in mine nimic si nici nu cer recuperarea celor 200 lei.Astept un sfat!