avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1758 soluții astăzi
Forum Activitate rodica-bodas

Activitate rodica-bodas

gradul de handicap acum l-am obtinut,nu l-am avut pana acum.eu v-am intrebat initial in mesaj daca se poate primii grad de handicap si ulterior prelungirea concediului ,pe baza faptului ca a fost operat pe inima. nu am vrut sa va supar ,doar sa postez ca se poate obtine grad de handicap pentru copii cu probleme de natura cardiologica..
Buna ziua si Hristos a inviat! as vrea sa adaug ca se poate prelungi ccc pentru copii cu probleme medicale cardiologice. cum am mentionat in postarea mea anterioara copilul a fost operat pe cord deschis avand diagnosticul tetralogie fallot.am adunat toate actele necesare si ni s-a acordat gradul de handicap accentuat. postez acest mesaj nu ca sa va contrazic ,ci ca sa fie, poate, de ajutor unor mamici ca mine care au nevoie de raspunsuri.

Aici am gasit si legea care in baza careia se acorda gradul de handicap:

[ link extern ]
la pagina 14

va multumesc pentru raspunsul dat
o zi buna
buna seara. am un bebelas care o sa implineasca 2 ani in 29 aprilie 2012. a fost operat pe cord deschis,nascut prematur cu probleme destul de grave. am intrebat doctorul de familie care il urmareste si mi-a zis ca se poate prelungi concediul de crestere pana la varsta de trei ani avand in vedere problemele medicale pe care le-a avut. daca nu deranjez as dori sa va intreb daca este posibil prelungirea concediului fiindca peste tot unde am cautat am gasit doar despre copii cu handicap. si daca este posibil imi puteti spune va rog care sunt pasii ce ar trebuii urmati? va multumesc mult si va doresc numai bine