avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Activitate octav123

Activitate octav123

l-am gasit :) omul il vindea pe un forum...flagrant cu politia si l`am recuperat.
r.gabi a scris:

Din nefericire , sansele sunt mici , iar dezinteresul celor abilitati destul de mare.
Formulati o plangere penala , aratand ca conditii necunoscute in momentele si in locurile aratate v-a disaparut telefonul.
Indicati existenta camerelor de luat vederi in respectiva zona si solicitati sprijinul.
Faptul ca v-a disparut telefonul , nu are nicio legatura cu contractul inchiriat cu firma la care aveti abonament , aceasta nu este o cauza care sa determine rezilierea contractului in alte conditii decat in cele stipulate in respectivul act la incheierea acestuia


da am inteles clauzele contractului, era doar o frustrare personala cu privire la acesti operatori de telefonie care ne iau la MISTO, pe noi romanii...

Sunt sigur ca nu sunt nici primul si nici ultimul care a fost intr`un magazin/sunat la relatii cu clientii pentru a face o sesizare de genul.

Noile smartphones cu android, IOS etc. odata deschise, pot fi depistate foarte repede ( majoritatea au GPS, WI-FI ) sunt softuri de protectie care iti trimite pozitia GPS, schimbare de SIM etc. , dar daca se resofteaza iti poti lua adio, singuria varianta e cea cu detectarea prin IMEI pe care o pot face doar operatorii de telefonie mobila sau politia, daca vor sa urmareasca pe cineva.
-da se poate schimba si acel IMEI ( CNP-ul telefonului ) , dar nu la toate e usor, daca exista si la noi o baza de date comuna intre operatori, macar stiai ca cel care la furat il tine pe post de mp3 player.

Stiu ca se poate face o cerere la instanta contra cost ca sa iti urmareasca telefonul.

Am sa incerc sa ma duc la politie, cu toate ca nu am incredere.
Singura varianta era cea cu camerele video, macar stiu ca e prins individul chair daca nu mai vad vreodata telefonul.

Buna ziua,

Am o mica problema si vreau sa stiu cum o pot rezolva.

Intr`o zi, in timp ce incercam sa escaladez munti de zapada si sa fac tot posibilul sa ma mentin pe picioare pe gheata, mi-a fost furat din buzunar un telefon.
Vorbeam de ceva vreme la el, probabil ma urmarit persoana respectiva si cand a avut o sansa a dat lovitura. ( nu, nu l-am prins, era prima ora de dimineata, la o intersectie foarte aglomerata )

Telefonul nu era unul foarte ieftin, abia achizitionat de la un furnizor de telefonie pe baza de abonament.
Ca tot omul am sunat repede pe acel numar ( normal ca tipul la inchis, sau a scos bateria etc. ) ok, dupa asta am sunat la operatorul de telefonie.
Mi-a raspuns o tipa care nu avea nici o treaba pe lumea asta, oferindu`mi raspunsuri scurte fara rezolvare, spunandu`mi ca ei nu au ce face, sa sun la cei care au facut telefonul :)) care iar mi sa parut genial. ( de parca de la aia il achizitionasem )

Ok dupa o zi petrecuta pe net citind diverse forumuri si mai discutand cu prietenii mei care au avut experiente similiare, am inteles ca operatorii nostri dragi de telefonie nu ofera suport/sprijin, in cazul in care pierzi un telefon-in cazul de fata era unul de cateva sute de euro. ( nu imi e de telefon cat imi e de informatiile care se aflau pe el etc. )
- Telefoanele se pot depista pe baza de IMEI ( in alte tari se si blocheaza in toate retelele acel IMEI, si nu mai poate fi folosit in tara respectiva decat cu o resoftare si o schimbare de IMEI care nu e foarte usor de facut ).
Am inteles si asta, traim in Romania si de ceva ani buni, se tot incearca sa se voteze legea asta dar se pare ca promovam bisnitarii de la Obor si furturile.

Treaba sta in felul urmator si aici ajung la punctul la care va cer putina lamurire:

La intersectia respectiva exista pe putin 5-6 camere, din diverse unghiuri , care sunt sigur ca daca as avea acces la inregistrari as putea sa ii zaresc moaca tipului.
Se poate face asta, daca depun o plangere la politie?
Sau cum as putea sa mai recuperez vreodata acest telefon?


Am un amic care a facut o plangere, a dat IMEI-ul..si cu toate ca era o sansa foarte mica dupa vreo 3 luni a fost sunat de cei de la politie, cum ca i sa recuperat telefonul...a fost inchis 3 luni pana in momentul in care noul proprietar l`a deschis si a introdus o cartela activa.

Sunt foarte sictirit de ceea ce mi sa intamplat si de ceea ce se intampla in tara asta, cu legile astea care nu se dau, din diverse motive.
Totusi e un bun personal, care costa ceva bani si cand stii ca exista posibilitatea sa fie recuperat si ti se spune in fata sa`ti iei adio de la el iti lasa un gust amar.
Sa nu mai zic ca operatorul respectiv nici macar nu vrea sa imi rezilieze contractul, adica ok, le-am platit un telefon, cumparat de la EI, cu un abonament destul de maricel, l-am pierdut dar eu tot trebuie sa platesc o suma importanta de bani lunar.
Adica ok, nici macar nu ma sfatuiesti ce sa fac sau sa imi ceri datele telefonului sa ii poti lua urma odata intrat iar in sistem..NIMIC..ce ii mai intereseaza, au luat banii de la fraier (fraieru fiind eu ) si or sa mai ia 20luni pentru un serviciu de care nu ma pot bucur pe deplin.