avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Activitate ga84

Activitate ga84

Răspuns la discuția Stagiatura
Stagiatura nu se plateste,insa, la inscriere vei plati 1500 lei (taxa inscriere in tabloul avocatilor)+ 276 lei (taxa barou si C.A.A ).
In afara de asta, in primul an de stagiatura veniturile vor fi destul de mici.
Cea mai grea parte va fi sa gasesti un maestru care sa fie om cu tine.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
E ciudat ca la definitivi subiectele au fost mai usoare ca cele de la stagiari :)))
La al doilea subiect de la civil baremul e chiar nesimtit....
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Recitind speta m-am convins si eu ca este ucidere din culpa pentru faptul ca imbrancirea nu a fost savarsita cu intentia de a o lovi pe femeie ,faptuitorul dorind doar sa o indeparteze pe femeie pentru a se putea da jos din autobuz mai repede...
Daca inculpatul ar fi imbrancit-o pe femeie cu intentia de-ai provoca o suferinta fizica , incadrarea ar fi putut sa fie alta...
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Acum am vazut ca a mai fost discutata aceasta speta pe forum si ca parerile sunt impartite..


Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Nu poate fi ucidere din culpa. La infractiunea de ucidere din culpa, elementul material se savarseste din culpa. " Imbrancirea " e savarsita cu intentie ..
Eu zic ca este o infractiune deviata si ca incadrarea ar fi la loviri sau vatamari cauzatoare de moarte.
Omor nu poate fi pentru ca omorul se savarseste numai cu intentie...

Mda, acum am vazut baremul la speta respectiva ...

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Bucuresti-356 ..., mult mai putini ca anul trecut..
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
S-a afisat procesul verbal privind la solutionarea contestatiilor la barem:)
avem surprize:)

ttp://www.unbr.ro/fisiere/file/examene/EXAMEN_PR_OCT_2012/Proces%20Verbal%20Solutionare%20Contestatii%20Barem%20Test%20Grila-OK.pdf
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
e corect raspunsul la toate grile..., la grila 2 a confirmat mirel, grila 3 am avut-o eu si e corect raspunsul iar la grilele 1 si 4 m-am uitat acum si raspunsurile sunt corecte.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
La grila 3 raspunsul din barem e tot b,c.
Poate v-ati uitat la baremul de la alta grila?

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
ART. 87 (1) Anchetarea abaterii şi exercitarea acţiunii disciplinare sunt de competenţa consiliului baroului. (2) Anchetarea abaterii şi exercitarea acţiunii disciplinare privind decanii barourilor şi membrii Consiliului U.N.B.R. sunt de competenţa Consiliului U.N.B.R. Persoana anchetată sau trimisă în judecată disciplinară nu participă la luarea hotărârii.

S-ar parea ca da....