avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1113 soluții astăzi
Forum Activitate boggy_2012

Activitate boggy_2012

Am o intrebare pentru tine,elenaeu1,cheltuielile pe care le-ai avut cu procesul cu ocpi (onorariul avocatului) cam la ce suma s-a ridicat ,si dupa ce ai terminat procesul ai putut in vreun fel sa iti recuperezi acesti bani,de la OCPI probabil, si daca da ,in ce fel si in cat timp.Multumesc!
Din pacate,elenaeu1,a durat extrem de mult acest proces cu ocpi,2 ani,iar tu probabil ca nu ai stiut si ce riscuri iti asumi cu acest proces,si anume,bunul nefiind intabulat pe numele tau ci pe al vechiului proprietar chiar daca tu ai un act de adjudecare perfect valabil,exista posibilitatea ca pana la momentul intabularii pe numele tau sa mai apara si alte sarcini notate in CF,de catre alti executatori,care nu aveau de unde sa stie ca bunul fusese deja vandut,decat daca tu ai facut la CF o notare provizorie a actului de adjudecare,ceea ce putina lume se gandeste sa faca,si in acest fel te putei trezi ca acelasi bun ar fi fost poate vandut si de un alt executor.Si ce solutie ai fi avut atunci : doar un nou proces in care sa dovedesti ca actul tau de adjudecare este anterior celui de-al doilea,si sa fie anulat cel de-al doilea act iar tu sa ramai proprietar si sa fii intabulata ca atare.Si ce insemna asta : bani,timp si nervi foarte multi,si oare se merita sa iti asumi acest risc ? Eu unul nu mi-i l-as asuma,si as prefera sa platesc intabularea.
De catre adjudecatar.
Este o mica diferenta in noul cod ,in sensul ca executorul face obligatoriu o notare provizorie la CF,dar taxa de 2-3 % tot trebuie platita pt a face intabularea.
Domnule Xerxes,eu sunt deacord cu dvs si asa am inteles si eu ,numai ca fiscul este de alta parere,de asta le-am si trimis o cerere in scris in care sa cer un punct de vedere oficial,pt ca neoficial mi-au dat raspunsul telefonic si anume ca trebuie sa ma inscriu ca platitor de tva,si raspunsul in scris este identic.Singura varianta este sa ma adresez instantei de judecata.Uitati raspunsul lor exact:
"In consecinta,desi efectuati livrari de imobile vechi care sunt scutite de TVA (si nu optati pt taxarea acestora),daca depasiti plafonul de 220000 lei in cursul aceluiasi an,aveti obligativitatea inregistrarii in scopuri de TVA"
Revin asupra acestui post cu un raspuns cert dat in scris de Administratia Fiscala,in special pt dl xerses care era atat de sigur,si anume:..".desi efectuati livrari de imobile vechi care sunt scutite de TVA(si nu optati pt taxarea acestora),daca depasiti plafonul de 220000 lei in cursul aceluiasi an,aveti obligativitatea inregistrarii in scopuri de TVA."
Deci dl razvan sn ,daca vinde cel putin 2 apartamente vechi in acelasi an calendaristic si depaseste plafonul de 220000 lei,trebuie sa plateasca si tva.
ask123 ,din pacate pt unii ai perfecta dreptate,legea se aplica preferential in functie de interese.La Campina,Ph,s-au intabulat actele de adjudecare fara a cere dovada achitarii impozitului,asta pana in octombrie 2012,ulterior ocpi a refuzat intabulare pana nu s-a platit si impozitul.O mare nedreptate si un abuz grosolan.Asta-i Romania.
Din pacate hotararea prezentata de ilinca1981 este cat se poate de clara si concluzia este una singura :pt intabulare trebuie platit impozitul la stat,obligatoriu.Singura "portita" care o intrevad eu este ca executorul sa distribuie automat catre stat,ca si notarul,cand incaseaza suma de pe urma vanzarii silite,la distribuita sumelor,numai ca el nu este obligat sa faca asta conform codului de procedura civila.Si concluzia :cumperi imobil prin adjudecare ,platesti si impozitul aferent sumei.
ask123,poti detalia un pic raspunsul tau,adica in ce oras ai facut intabularea si daca imobilul cumparat de tine este achizitionat de la un executor judecatoresc,si daca nu cumva altcineva (banca sau fostul proprietar)a platit deja acest impozit.multumesc!
vreo solutie in speta de mai sus ?stie careva de vreun raspuns ,eventual intr-o speta similara ?