avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 649 soluții astăzi
Forum Activitate PaulMa

Activitate PaulMa

Salut,
Am reusit sa gasesc o sentinta ce a anulat un HCL poate te ajuta in demersurile tale, acum pot sa contest si eu amenzile pentru ca nu imi tin cainele in lesa.
[ link extern ] /
@Danyo de cateva zile de cand a inceput acest schimb de replici ma uit si ma intreb oare cat rabdare poti avea.
@BX daca veniti cu pantera si strange rahatii imprastiati de altii sunteti binevenit sa faceti curat in parc...puteti chiar solicita primariei de sector remunerare din bani publici pentru asta....cat despre legislatie aceasta exista pentru rasele agresive doar ca cei ca dumneavoastra nu o cunosc si habar nu au care sunt rasele din acea lege, crezand ca tot ce are dinti este agresiv. Merg in parc zilnic si nu am observat aceasta invazie de caini care musca oameni (mai ales copii mici) la fiecare minut in fiecare parc despre care vorbiti, medical vorbind cand o persoane incepe sa confunde imaginatia cu realitatea devine un pericol "iminent asupra oamenilor si altoor vietuitoare" si de accea exista spatii special amenajate si pentru ei.
Nu face parte cu siguranta din categoria cainilor agresivi, ma intereseaza argumentele pe care trebuie sa le folosesc in contestarea amenzii pentru lesa.
Multumesc
Buna ziua,
Am gasit topicul de pe acest forum si sunt posesorul unui caine, caine care are nevoie de miscare, caine dresat si care nu a atacat om sau animal pana la aceasta varsta, este o femela de doberman de aprox 3 ani, de anul trecut au inceput in sectorul 3 cei de la politia locala sa urmareasca lumea in parcuri si sa ii amendeze ca nu tin cainii in lesa, spatiile nu sunt adecvate pentru a sta cu cainii, pe langa faptul ca sunt mici, unele sunt pline de noroi cand ploua iar prin dale de beton cei de la primariei au inteles pietricele ascutite pe care cainii sa nu poata alerga, ma consider o persoana responsabila atunci cand sunt cu cainele sa nu il las nesupravegheat dar nu pot sa accept dispozitiile din Hotarea 120/2010 de a tine cainele in lesa atunci cand nu face parte din categoria cainilor agresivi, ma bucur ca am domesticit cainele cu mii de ani in urma ca acum sa il chinuim tinandu-i legati. Posesorii de animale de companie trebuie educati cum sa ii cresca nu cum sa ii lege, un om nu il trimiti in puscarie ca iti este frica de cum arata inainte sa faca ceva!
Va rog sa ma anuntati care este rezultatul procesului, sunt dispus ca imi consum nervii in procese pentru a anula amenzi.
Răspuns la discuția Conventii civile
Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti daca aceste contracte civile de prestari servicii (contract de antrepriza) poate fi incheiat cu o persoana fizica (nu PFA) si in baza carui articol?
Spre exemplu doresc ca inchei un contract in cadrul unui proiect pe fonduri strcturale cu un expert creatie si design ce va realiza desighn-ul pentru materialele publicitare in cadrul proiectului pe o perioada de 3 luni. Este legal un astfel de contract ? si in baza carui articol din lege?

Multumesc anticipat!