Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conventii civile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conventii civile

Odata cu intrarea in vigoare aNoului Cod civil se mai pot incheia Conventii civile cu persoane fizice
Intrebati sau afirmati?
Intrebam pentru ca am tot citit contractele din Noul Cod Civil si nu am gasit nimic in acest sens ,dar m-am gandit si la varianta contractelor nenumite care cred ca sunt reglementate la art.1168.Contractul de antrepriza nu m-i se pare ca este asemanator cu Conventia civila de prestari servicii.
Contractele de prestari servicii au fost si vor fi in continuare o subspecie a contractului de antrepriza.
Termenul de conventie civila este eronat utilizat.
Termenul legal utilizat , contractul din cod s-a chemat si se cheama contract de antrepriza.
Cum antrepriza poate fi de lucrari sau de servicii, s-a generalizat denumirea de conventie de prestari servicii.

I

~ Conținut șters la cerere ~