avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Conventii civile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Conventii civile

Odata cu intrarea in vigoare aNoului Cod civil se mai pot incheia Conventii civile cu persoane fizice
Cel mai recent răspuns: GabiSerban , utilizator 00:41, 20 Aprilie 2012
Intrebati sau afirmati?
Intrebam pentru ca am tot citit contractele din Noul Cod Civil si nu am gasit nimic in acest sens ,dar m-am gandit si la varianta contractelor nenumite care cred ca sunt reglementate la art.1168.Contractul de antrepriza nu m-i se pare ca este asemanator cu Conventia civila de prestari servicii.
Contractele de prestari servicii au fost si vor fi in continuare o subspecie a contractului de antrepriza.
Termenul de conventie civila este eronat utilizat.
Termenul legal utilizat , contractul din cod s-a chemat si se cheama contract de antrepriza.
Cum antrepriza poate fi de lucrari sau de servicii, s-a generalizat denumirea de conventie de prestari servicii.

I



~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Conventiile civile in noul cod civil bryan bryan Buna ziua! Se mai pot incheia conventii civile de prestarii servicii, dupa data de 01. octombrie 2011 in baza noului Cod civil. ?? Care sunt articolele care ... (vezi toată discuția)
Contract de prestari servicii in baza de conventie civila mandik mandik Buna dimineata! As dori sa stiu cu ce a fost inlocuit acest tip de contract pentru ca am inteles ca nu mai este in vigoare din 2003. Noi avem un proiect ... (vezi toată discuția)
Cim pe perioadã determinatã sau ... Katri Katri Societatea noastră doreşte să mansardeze imobilul în care işi desfăşoară activitatea şi pentru aceeastă lucrare am găsit doi meseriaşi, [b]persoane ... (vezi toată discuția)