avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters243806

Activitate ContSters243806

Răspuns la discuția marturie mincinoasa
pai da . m-am simtit penibil cand am fost chemat acolo la parchet . erau o gramada de tigani , nu stiam care e rolul meu acolo , nu stiam la ce sunt martor,. cand mi-a prezentat stenograma , am recunoscut convorbirea si ..mi s-a facut rusine c-am fost cu tiganul la ”c***a :">” si de asta n-am spus c-am fost . mi-a spus ca nu-l intereseaza si ca sunt fraier daca n-am fost.
de ce am fost putin arogant ? va spun acum :
cand am intrat in biroul la el , am salutat si eu ca omul , iar primele vorbe pe care mi le-a adresat au fost , imi cer scuze : ” ia zi ma , ti-a placut sa f**i si sa dai la m**e ? ” .. am ramas perplex.
a folosit numai limbajul asta si-n plus era si o femeie langa el si imi venea sa intru in pamant de rusine :">
va multumesc pt raspunsuri !
Răspuns la discuția marturie mincinoasa
nu ma intelegeti gresit , nu denaturez adevarul si nici nu am o anume ” varianta ” a mea doar pt ca sunt pe net si pot inventa orice ca nu ma cunoaste nimeni.
ideea e in felul urmator :
eu am fost cu el la prostituata majora si am pus amandoi bani pt un pachet de tigari. nu era pestele ei . el mai fusese la ea , e de la tara ,cum se spune .. ”c***a satului ”. face din placere si tigarile au fost ca o recompensa pt a o mai gasi si a doua oara.
pe minora nici n-o cunosc , doar am auzit de ea.
nu stiam c-ar fi dat-o pe bani tiganul .
procurorul a crezut , din inregistrarea pe care a avut-o la dosar , ca este vorba de minora. a fost o confuzie .
stau la tara , suntem oarecum vecini , am fost colegi in generala, numarul de telefon i l-a dat fratele lui. mi-a zis ca vrea sa ma sune si i-am zis sa nu-i dea nr meu si tot i l-a dat.
am raspuns la telefon fara sa stiu cine ma suna.
din aia 20 de martori , 18 au beneficiat de serviciile contracost. majoritatea erau tigani.
verii lui , cumnatii,toti care au avut de-a face cu minora l-au ” dat de gol ” cum se spune , credeti c-as fi eu chiar asa de idiot incat sa-mi risc pielea pt el?:))
prostia mea a fost doar ca am mers cu el la aia majora.
procurorul probabil s-a enervat pe mine pt ca am fost putin flegmatic la prima audiere , sa nu zic putin ” mistocar ”. nu i-am dat importanta cazului pt ca n-aveam nicio implicare.m-am facut c-am auzit” piticot” cand mi-a spus ca e un caz urmarit de diicot.:(
l-a a doua audiere am fost serios si i-am explicat cum sta treaba.
nu mi-e teama de adevar , nu am nimic de ascuns .. mi-e frica doar de unii oameni sa nu fie rau intentionati , atat :(.


Răspuns la discuția marturie mincinoasa
1. avea 22 de ani,maritata si gravida . chiar cand eram cu ea si cu asta in masina ne-a oprit un echipaj la un filtru si ne-a luat datele personale.
2 .absolut nicio legatura .
3. fiecare are afacerile lui, n-aveam niciun interes nici sa zic de bine ,nici de rau..am fost obiectiv. chiar toti in tara asta trebuie sa fie sifonari?
4.mi-am schimbat nr de tel.
5. m-am speriat pt ca la a doua audiere m-a acuzat de complicitate si favorizarea tiganului infractor, mi-a citit dintr-o declaratie a nu stiu cui ca i-am transportat cu masina personala .eu n-am masina si permis am de o luna . inca se mai practica metodele comuniste ,procurorii inventeaza probe ...
Răspuns la discuția marturie mincinoasa
exista vreo posibilitate prin care sa aflu daca sunt urmarit sau nu penal?
Răspuns la discuția marturie mincinoasa
as putea scapa cu vreo amenda administrativa ? daca doamne fereste ma acuza procurorul sef de la DIICOT de ceva ..
Răspuns la discuția marturie mincinoasa
eu nu-i raspundeam la telefon daca stiam cine e ... tiganul are impresia ca eu stiam ce-a facut el. inainte sa ma duc la a doua audiere am trimis un avocat care mi-a spus sa stau linistit pt ca la mine nu e niciun caz pe fapt si ca n-are nimic cu mine procurorul . chiar si din discutia amicala avuta cu procurorul mi-a lasat impresia ca nu vrea sa-mi faca rau. dar cine stie , poate-o fi perfid , habar n-am ... cert e ca nu vreau sa mai aud de tigan . nu vreau sa am probleme la munca, n-as avea bani de avocati, cum de altfel n-as vrea sa-mi stric reputatia printre cunoscuti pt un tigan
e posibil sa-mi intercepteze convorbirile telefonice ?
Buna seara ,
am si eu o problema , mai exact o stare de neliniste , habar n-am .. pentru ca sunt un tip linistit si n-am avut niciodata probleme cu legea.
un vecin tigan a fost condamnat pt trafic de minori .
in luna februarie anul trecut a umblat cu o minora pe care-a exploatat-o sexual .
in luna noiembrie a fost arestat si am fost chemat ca martor sa declar ce stiu in legatura cu cauza respectiva. initial nu stiam care e rostul meu acolo..
eu nu stiam ce facuse tiganul cu minora , in schimb mi-a prezentat o transcriere a unei convorbiri telefonice dintre mine si el din luna martie in care stabileam cu el sa mergem la o prostituata in varsta de 22 ani:"> .
in declaratia data la procuror am spus ca nu stiu daca a exploatat-o pe minora , ceea ce nici nu stiam .
si nici ca am intretinut raporturi sexuale cu minora respectiva.
am recunoscut convorbirea telefonica insa de rusine i-am spus ca n-am fost . procurorul mi-a zis ca nici nu-l intereseaza daca am fost sau nu.
in ianuarie , dupa ce a fost asta condamnat m-a chemat din nou pe motiv ca sunt un martor mincinos. ba chiar mai rau , mi-a spus ca sunt complice si ca minora a spus c-as fi intretinut si eu raporturi cu ea.
am demontat prima afirmatie , iar in legatura cu faptul ca m-a recunoscut minora , i-am zis sa mai verifice declaratia ei si s-a convins ca aveam dreptate . din 20 , recunoscuse 18 persoane . mi-a dat dreptate intr-un final si mi-a spus sa stau cu inima indoita 6 luni - 1 an de zile ca ma acuza de marturie mincinoasa. apoi dupa declaratie am avut o discutie amicala cu d-l procuror undeva la vreo 20 de minute. am glumit , am povestit chestii .
in data de 17 ianuarie inainte de a ma duce la procuror pt. a doua oara , agentii trimisi ca sa-mi transmita ca sunt chemat la audiere mi-au cerut nr de telefon sa ma sune procurorul cica ..
in fine , eu sunt un tip sensibil si ma consum mult.
recent a inceput tiganul sa ma sune din puscarie de pe diferite nr de telefon si la ore tarzii sa-mi spuna ca-i pare bine ca nu l-am dat de gol. eu i-am spus sa ma lase in pace ca am viata mea si ca nu l-am dat de gol pt simplul motiv ca n-am stiut ce-a facut el .
ideea este ca nu pot dormi noaptea , am stari de panica ,sunt confuz , ma tot gandesc la faptul c-o vrea procurorul sa-mi faca bucata ..
am inteles ca nu i-a placut declaratia mea, c-ar fi vrut sa spun altceva decat ca nu stiu.
mentionez c-au fost mai multi martori si toti care-au intretinut relatii cu minora contracost au recunoscut.
vreau sa scap de stresul asta.
e posibil sa-mi fi cerut atunci nr de tel pt a-mi intercepta convorbirile?
e posibil sa inteleaga gresit ce-am vb eu cu tiganul cand ii spuneam sa ma lase in pace ca n-am stiut ce-a facut el ?
conteaza ca i-am spus ca n-am fost la aia de 22 de ani chiar daca am fost ?- aici ar fi minciuna sa zicem
vreau sa ma linistesc... ar fi vreun motiv sa fiu ingrijorat ?
Stiu ca e penibila problema mea, dar totusi ..nu vreau sa cedez psihic , si-asa am problemele mele si nu vreau sa fac vreo nefacuta , vreau sa nu fiu implicat in mizeria asta