avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 783 soluții astăzi
Forum Activitate RobuG

Activitate RobuG

Sunt din timis si am fost prins in circulatie cu un autoturism radiat. Am fost sanctionat adica dosar penal, permisul a ramas la politie si mi-au dat dovada de circulatie pana la solutionarea cazului ( solutie : NUP + 1000 lei amenda + 3 luni suspendare) In perioada in care am avut dovada am facut un drum de Suceava , la Bistrita am primit o amenda pentru centura am prezentat toate actele mai putin permisul ( le-am aratat dovada valabila) . Dupa aceea am mai avut o prelungire a dovezii de circulatie, cazul fiind inca nesolutionat, intr-un final am primit sanctiunea mai sus mentionata. Am dat examen de reducere a perioadei de suspendare de la 3 luni la 1 luna ( luat si notat pe dovada)
Acum apare problema la Bistrita mi- au facut dosar penal pentru conducere cu permisul suspendat . Am sunat sa vad ce ce si au zis ca asa figurez in baza de date la Timisoara . M-am dus cu dovada la circulatie si mi-au zis ca intradevar este gresala lor "dar nu am ce face pana nu se rezolva la Bistrita"
Cei de la Bistrita au zis la fel " daca rezolv cu Timisoara nu este nici o problema"
Ce sa fac in cazul asta ? Politia timis recunoaste gresala dar nu face nimic desi au dovada clara ( si nu-mi pot ridica permisul figurand cu dosar penal la Bistrita)
Iar Bistrita nu inchide dosarul pana nu modifica , rectifica Timisoara starea permisului la data respectiva ( cand am luat amenda la Bistrita)
Cum se procedeaza in cazul asta? Nimeni nu cedeaza iar eu sunt prins la mijoc.