avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1088 soluții astăzi
Forum Activitate Ana-Cristina-M

Activitate Ana-Cristina-M

Răspuns la discuția Taxe pentru venituri realizate
banii ii folosesc ca sa imi intretin familia.... e ca un fel de salariu pentru ca vin lunar... nu am contract cu cei de la care primesc banii totusi as vrea sa stiu daca trebuie sa platesc ceva taxe pt aceste sume si cum fac asta? Banii vin de la pers. jurdica nu fizica (adic nu imi trimite familia de peste hotare, ca sa ma intelege-ti) Am mentionat mai sus... ca si documente am doar foile de transfer care atesta ca eu primesc suma cutare... deci?

multumesc!
Ce taxe am de platit daca realizez venituri pe care le pot dovedi numai cu documente de transfer de bani din irlanda in romania? Nu am pfa sau altceva de genu...singurul document pe care-l am este cel pe care-l obtin cand ridic banii de la banca...

Multumesc!
Doresc sa-mi afisez o firma neluminoasa still banner deasupra intrarii in frizerie. Cui cer voie pt asa ceva? Pentru text afisat in geamurile frizeriei dar pe interior mai profi asa, nu cu foitza de preturi cum practica unii...trebuie sa platesc ceva primariei...
Initial doream firma luminoasa dar am constatat ca e mai mult de umblat ca la un dosar de pensionare....

Multumesc pt raspunsuri clare si concrete!
In momentul in care m-am despartit de fostul sot nu detinea nimic...iar la ora actuala si-a schimbat si numele de familie tocmai ca sa ii fie lui mai usor sa se ascunda...multumesc pt raspuns insa nu faceti presupuneri absurde...oricine are nevoie de bani, mai ales 2 copii mici.

Numai bine!
Buna ziua,

Din prima casatorie mi-au fost incredintati spre crestere si educare 2 copii minori. Doresc sa mentionez ca tatal lor nu le-a platit pensie alimentara de cel putin 3 ani. Am mers si pe calea - plangere pt abandon de familie - de 2 ori si totul a ramas blocat la domnii,doamnele care ar trebui sa solutioneze ceva. Sunt convinsa ca dosarul zace pe undeva plin de praf...am renuntat sa mai sun si sa intreb pentru ca este degeaba observ.
Intrebarea mea este: in cazul in care tatal nu vrea sa plateasca nimic de atata vreme, exista vreo forma de pensie, alocatie pe care o da statul acestor copii? In afara de alocatia pentru copii?
Adica se vorbeste de atata vreme de drepturile copiilor iar cazurile in care parintele care a renuntat la ingrijire si educare refuzand sa plateasca ceva, se inmultesc ca ciupercile, ce alternativa ofera statul roman pt acesti copii? Exista vreo solutie?

Multumesc anticipat pt orice raspuns!
O zi buna!
Buna ziua,

As dori sa stiu daca pot accesa fonduri europene nerambursabile pentru deschiderea unei frizerii? Care sunt conditiile pentru aceasta si care ar fi primul pas in realizarea acestui obiectiv?

Multumesc anticipat pentru raspuns!