avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters243980

Activitate ContSters243980

Răspuns la discuția Devastare casa
ynocentta a scris:



Detineti proba temeinica care sa dovedesca responsabilitatea asumata de locatar privitor la lipsa de interes asupra investitiei ulterior incetarii contractului de inchiriere?



ce reprezinta aceasta proba temeinica de care ma intrebati?? Fotografiile facute cu ceva timp in urma pot fi o proba temeinica care ara existenta garajului construit de catre chiriasi?
Sau am nevoie de martori?
Răspuns la discuția Devastare casa
Proba temeinica?
Răspuns la discuția Devastare casa
Acum 3 ani cand s-a apucat de renovare, a daramat garajul vechi care era din placaje.
Atunci i-am facut notificare scrisa in care il anuntam ca nu are dreptul sa darame sau sa construiasca fara acordul meu nimic.

M-a pus in fata faptului implinit cand m-am trezit cu garajul renovat si atunci mi-a spus ca l-a facut ca sa-l foloseasca si ca nu v-a avea pretentii banesti dupa plecarea din locuinta.

Notificarea inca o mai am.
Si inca o chestie: am poze facute in curte unde se vede construcia facuta de chiriasi, adica noul garaj modernizat. Ma pot folosi de ele in cazul unui proces??
Răspuns la discuția Devastare casa
Materialele folosite au fost aduse de catre chiriasi, deci totul s-a facut pe cheltuiala sa.
Asa a spus ca el si-a luat ceea ce a investit.

La politie nu se face plangere pentru devastarea si daramarea unei constructii?
Discuție Devastare casa
Am inchiriat acum ceva timp unei persoane o casa. Langa casa aveam un garaj care era putin subrezit. Chiriasul mi-a spus ca-mi va reface total garajul fara nicio pretentie din partea mea; garaj pe care-l va folosi pe perioada inchirierii.
La data de 1 martie mi-a spus ca pleaca si sa-i dau ragaz pana pe 15 martie sa-si mute bagajele.
Am constatat ca garajul facut mi l-a daramat si a luat si materialele folosite.
Ce pot face in aceasta situatie?
Chem politia?


Răspuns la discuția Poate fi anchetat si arestat?
Deci sa inteleg ca pana in decembrie 2012 sora mea va sta pe o "bomba" gata sa explodeze??
Am calculat bine perioada de 5 ani?


Vrem un raspuns ca sa stim cum mai "taraganam" lucrurile cu Tanti.
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Poate fi anchetat si arestat?
Dupa cat timp intervine prescriptia raspunderii penale?
Răspuns la discuția Poate fi anchetat si arestat?
Buna ziua si multumesc
Sora mea semna de fiecare data, aceea chitanta care era intocmita de doamna pe o foaie de caiet, cum ca a primit din partea ei suma in valoare de .....lei care reprezenta chiria pe luna in curs.....

Ultima chitanta emisa, care nu corespunde cu chiria declarata, a fost semnata in decembrie 2007 de catre sora mea.
Anul urmator ,incepand cu ianuarie 2008 am facut act aditional la contractul de inchiriere in care s-a declarat chiria reala.

Deci s-a declarat alta chirie doar in perioada: decembrie 2005 pana in decembrie 2007.

buna ziua,
Acum 7 ani, sora mea a avut un apartament per care l-a inchiriat unei doamne care facea rochii de mireasa. Din acel an si pana in 2007 a facut contract la finante ca sa declare impozitul pe venit, dar nu declara valoarea realaa chiriei ci una mai mica.
Din 2007 si pana anul acesta pe 1 ianuarie2012, cand chiriasa a plecat si au reziliat contractul, in contractul de la finante a declarat valoarea reala a chiriei incasate.
De fiecare data cand primea chiria in toti acesti ani , chiriasa facea o chitanta de mana scrisa de ea, cum ca suma pe care o dadea sorei mele reprezenta chiria lunara.
Ne-am trezit acum cateva zile cu fosta chiriasa, asa pe nepusa masa cum ca ne da in judecata pentru evaziune fiscala pentru anii 2005-2006, deoarece are ca dovezi chitantele de mana unde scrie ca noua ne dadea chirie 300 lei iar la finante s-a declarat doar 200 lei.
Un jurist ne-a spus ca sunt prescrise acele contracte, avand in vedere timpul trecut- de 6 ani- si nu mai au valabilitate.
Ce putem face?
multumesc