avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 673 soluții astăzi
Forum Activitate mar_09

Activitate mar_09

Multumesc pentru sfat, dar in mod ciudat, nu gasesc pe portal dosarul...
Din pacate, nu am ajuns la primul termen, ce pot face in continuare? Mai pot depune intampinare? Cum aflu ce s-a petrecut acolo?
In cazul asta nu stau bine...o sa fiu plecat din tara cateva zile si cand ma intorc...procesul...

Nu imi da mana sa platesc un avocat pentru o infatisare, mai ales ca se va muta la mine in oras.

Ce nu am inteles este modul in care formulez exceptia, de ex:

"Subsemnatul cutarica, domiciliu, etc:

-invoc exceptia de neteritorialitate a instantei din ..... confrom art. etc..."

Aici continui intampinarea cu motive divort si altele

E corect asa?

Am sa depun intampinarea la dosar in chiar ziua procesului, sper sa nu fie o problema(justific ca vin de la distanta, etc)
Am inteles, cum se procedeaza la prima infatisare? Ma duc la grefier si cer dosarul pentru a adauga intampinarea? Sau cum?
Buna ziua, va expun pe scurt situatia. Sotia mea e stabilita in strainatate impreuna cu baietelul nostru, nu a mai venit in tara de mult timp. Ultimul domiciliu comun a fost in Constanta(nu in acte), localitate in care eu locuiesc si am locuit intotdeauna(in acte), chiar si pe perioada cat am fost impreuna. Problema este ca a depus cerere de chemare in judecata la Bacau. E clar ca instanta din BC nu e competenta, dar nu stiu ce anume trebuie sa fac. Dupa ce se va muta procesul la CT probabil voi angaja un avocat. Sunt nelamurit in anumite privinte:

1. Unde as putea gasi un model de invocare a exceptiei de necompetenta teritoriala? Sau cum trebuie sa formulez?
2. Ce se intampla cu intampinarea mea? Daca invoc exceptia si instanta nu e de acord, mai pot depunde intampinare? Cand? Le pot "uni"?
3. Ma pot duce la primul termen de judecata cu exceptia/intampinarea? E bine sa le am pe amandoua?

Multumesc.